Rozdíl mezi vegetarianstvím a veganstvím

Recepty na vegetariánská jídla se píší těžko. Vegetariánství (a spolu související veganství) není jen výživový styl, ale i životní styl, často systém filozofie. A tak nestačí se dívat na to, co máme na talíři. V souvislostech se dá na vegetariánská jídla dívat komplexněji. I vegetariáni se dělí na ty svátečních a na přesvědčeno. Ti nejzkušenější umí vařit různé lahůdky, než bych vymyslela. Pokud takové znáte, určitě si dejte ukázat nějaké tipy. Dostat i návody na vaření vegetariánských jídel na DVD, bohužel, zatím jen v angličtině. A tak jsem se rozhodl improvizovat a vařil jsem podle nosu jen z rostlin. Nemám k tomu teoretické ani kuchařské základy a tak tyto recepty berte jen jako inspiraci, ne jako doporučení, že toto jsou "oficiálně" jídla třeba pro vegany. Navíc vegetariáni se často zajímají také o životní styl a, například, nepoužijí často koření, ve kterých jsou aditiva. Já se glutamátu sodnému nevyhýbají. Pokud vám nevyhovuje, škrtněte z koření ty, které ho obsahují. Bohužel, co škrtnete z glutamátu, musíte vyvážit svým kuchařským uměním.

Rozdíl mezi vegetariánství a veganství

Vždy jde o jedení rostlinné stravy s jedním malým rozdílem:

Vegetariáni nejedí maso. Tedy nejedí mrtvoly.
Vegani nejedí nic z produkce živočichů. Takže nejen maso, ale ani vejce, mléko a mléčné výrobky.
Psát recepty na vegetariánská jídla tedy není jednoduché. Chce to hodně znalostí. A i tak narazíte na mnohé další omezení. O vegetariánské recepty se často zajímají lidé, kteří se zajímají o zdravý životní styl. V té chvíli se začínají výrazně lišit i názory na mnohé dochucovadla. Použít sójovou omáčku? Je v ní glutamát sodný. Použít cukr? Považuje se za jed. Solit? Nemělo by se příliš. Smažit? Nic zdravé do žil. A tak se pouštím do psaní vegetariánských receptů a vím, že za to dostanu po nose. Většinou to budou asi spíš veganské recepty.

Vegetariánské a veganské jídla mají jiné složení

Pokud hubnete, asi budete při vegetariánských jídlech mít obavu ze něco vyššího obsahu sacharidů. Často však jde o sacharidy pomaleji a tak netřeba panikařit. I bez masa se dá složit pestrý jídelníček, akorát budete muset více přemýšlet. Naše společnost totiž není nastavena na vegetariánská jídla. Tomu je podřízena i nabídka v obchodech.

Veganské recepty jsou problémem

Hlavně pokud se chcete stravovat veganský, pomalu nebudete mít co koupit. Pokud totiž podíváte na složení různých polotovarů a hotových jídel v obchodech, téměř všude budete nacházet všudy přítomné sušené mléko a často i vejce. Ty však ve veganských receptech nemají moc co hledat.

Pak se budete muset rozhodnout, zda své veganství myslíte vážně, nebo snesete mírně výjimky.

Vegetariánství nebo ne?

Když jsem začal psát první vegetariánské recepty, více lidí se mě ptalo, odkdy jsem se stal vegetariánem. Nejsem vegetarián, ani vegan. Jen zkouším výživový styl více obohatit rostlinnou složkou.

Pokud se podíváte na pokyny racionální výživy jaké radí lékaři, možná budete překvapeni. Vegetariáni a vegani totiž obviňují lékařů ze spiknutí s živočišnou lobby. Není to docela pravda. Jen třeba umět číst doporučení. WHO (světová zdravotnická organizace) vydala doporučení, jak se stravovat. Z nich vezměme několik bodů:

  • živočišný tuk dostat pod 10% z celkového příjmu tuku
  • bílkoviny nejméně z poloviny mají být rostlinného původu
  • několik krát týdně ryby, občas kuřecí nízkotučné maso, vzácně červené

Co to znamená v překladu? Šachy-mat masu a živočišným produktům. Většina živočišných produktů je "mastná". Požadavek na tuk diskvalifikuje velmi velké množství živočišných produktů. Ne, to ještě neznamená vegetariánskou stravu, ale sníží to konzumaci masa na drasticky nízká čísla.

Můj osobní názor se kterým nemusíte souhlasit je, že člověk je všežravec. Každý mantinelizmus se obvykle ukáže jako kontraproduktivní. A tak si myslím, že strava by měla být raději pestrá, jako striktní. V rámci ní můžete klidně koketovat s vegetariánským přístupem, ba i veganství může být cílem. No pokud se z různých příčin tu a tam objeví na talíři něco živočišné, tak to v rámci pestrosti bude asi spíš dobře, než špatně. Vegetariánské recepty můžete vzít, jako základ mnoha jídel. Ale jednou, zda dvakrát do týdne si dejte porci masa. Možná nejlépe rybu, nebo kuře. Jednou za měsíc si dopřejte steak z mrtvoly nevinné malé kravičky, kterou zlý pán farmář krutě popravil. A několikrát do týdne některý mléčný výrobek, asi nejlépe zakysaný s 3% tuku. Tolik můj názor na stravování.

Jak vznikly moje veganské recepty?

Veganské recepty, které zde najdete jsem si prostě vymyslel. Ty, které mi chutnaly jsem vyfotil a najdete je zde. Nedokážu říct, zda jsou "správné". Možná mi vegani v diskusi vynadají a zůstane mi možnost být ticho. No rozhodl jsem se tyto veganské jídla publikovat.

Na více místech jsem četl, že vegetariánská strava o to víc strava vegánská má příznivé účinky na zdraví. Pokud prý vydržíme jíst veganské nebo vegetariánská jídla alespoň 3 týdny, tak pocítíme příval energie, chuť do života, odpadnou alergie, ztratí se lupy z vlasů ... Prostě vegani a vegetariáni nás chtějí zlomit, abychom si to vyzkoušeli. A já jsem si řekl, že to zkusím. Co se stane, jestliže se 3 týdny budu stravovat výhradně z rostlinných zdrojů? Jak to půjde?

A tak jsem začal doma vařit výhradně veganské jídla. Saláty a různé hromádky lecčems. Vegetariánská strava má zcela jiné vlastnosti. Asi nejzajímavějším zjištěním bylo, že je mnohem pestřejší. Předtím jsem léta jedl totéž. Kuřecí prsa + příloha. Losos + příloha. Něco s vajíčky. Nějaký sýr. A dokola. Ne špatné, ale i když jsem věděl, že bychom měli jíst více rostlinné stravy, nebyl nápad. Co uvařit? Až když jsem si zkusil natvrdo vařit veganské pokrmy, byl jsem postaven před nutnost vařit jen rostlinnou potravu. A byl jsem příjemně překvapen, že chuť těchto jídel je výborná. Zasytí i v malé porci (pokud se dobře složí).

Po třech týdnech jedení vegetariánských jídel musím s velkým překvapením prohlásit: maso mi nechyba, ani sýry, vejce, mléko ... Neplánuji se stát vegetariánem, ani veganem. Ale naučil jsem se využívat více rostlinných zdrojů. Předtím jsem si myslel, že budu mít nutkání to maso si prostě dát. Nic takového se nestalo. Veganské pokrmy mi prostě zachutnaly a mají i mnoho jiných výhod a tak se raduji z toho, že tímto pokusem jsem si rozšířil jídelníček o pár nových jídel, které jsou dokonce nečekaně levné.

Na závěr si prostudujte drobné srovnání hovězí svíčkové a sójových bobů. Vím, je to trochu nefér - kdybychom zvolili levnější maso, některé druhy budou obsahovat i mnohem méně tuku. Ale svíčková patří k "vrcholům" masové kuchyně stejně, jako sojový bob jsou pro vegetariána to "nej top".

Vegetariánská jídla jsou rychlé

Recepty na vegetariánská jídla, které zde najdete jsou rychlé. Jídlo budete mít navařené obvykle tak za půl hodinku. Je výhodné pokud máte v lednici nějaké připravené polotovary. Vařenou sóju, fazole a podobně.

Jelikož maso má chuťově celkem nenahraditelnou texturu, budete muset přesunout chuťový zážitek na přísady. Vegetariánská kuchyně sice tvarem a vzhledem může připomínat obyčejné jídla, ale sója není maso. Aby strávníci byli spokojeni, snažte se jídla řádně ochutit! Mnoho kuchařů dělá tu chybu, že buď dají příliš málo přísad (bylinky, koření, sůl, omáčky) nebo šetří na jejich kvalitě. Všimněte si, že polotovary na veganské jídla jsou často několikanásobně levnější, než běžná strava. Vše co ušetříte doporučuji investovat do chuti. Mně se osvědčila sójová omáčka sukiyaki, nebo dražší sójové omáčky z obchodů, které se dovážejí z Číny, Japonska ...

Tato se mi osvědčila i do salátů.

Tuto sójovku asi koupíte všude.

Toto je prvotřídní kořenící směs bez aditiv. Shání se přes internet, nebo v kanadě. Hledejte Clubhouse La Grille Montreal Chicken Seasoning.

Podobně tato ostrost. After Death Sauce, nebo Sudden Death Sauce od Blair 's. Nemění chuť jídla, přidá ostrost. Obě omáčky se dají koupit zde: les 4 reines. votreboutiquepro. com .

Tolik kořenění. Veganské a vegetariánská jídla jsou často i saláty. Tam se hodí i kvalitní balzamikový ocet. Zde radím znovu - nešetřete. Nějaká láhev z hypermarketu vám dá tak akorát kyselost. Kupte stejné množství kvalitního octa a dostanete lahodnou sladkokyselou chuť. Zde šetření nemá smysl. Jinak dostanete jídla bez chuti, barvy a zápachu. Následně ohrnete nos, že vegetariánské recepty jsou o ničem.

Do vegetariánské kuchyně patří i bylinky. Dnes je již vcelku fajn situace - i v hypermarketech se dá koupit čerstvá bazalka, tymián, rozmarýn ... Udělejte to. Ochutí jídlo zcela jinak, než sušené. A pokud chcete, můžete si je zamrazit a stále dají chuť než čerstvé.

Komentáře k receptu

comments powered by Disqus