Makrobiotika
Pokud se divíte, odkud bere Třiapadesátiletá zpěvačka Madonna energii na to, aby mohla tančit a dovádět na pódiu jako dvacítka, odpověď je jednoduchá: dodržuje makrobiotickou stravu a každý den cvičí.
Smažené, těžké a mastná jídla extrémně vyčerpávají organismus. Proto po takovém obědě cítíte únavu a máte chuť spíše zalehnout do postele, jak pokračovat v práci. Naši předkové se stravovali mnohem racionálnější, jejich strava byla přírodnější a jednodušší a možná i proto vydrželi během dne více. Návrat k racionálnímu způsobu stravování hlásí makrobiotika.
Hlavní složkou jejich potravy jsou obiloviny. Nezapomíná se ani na kukuřici, proso, jáhly nebo pohanku. Kombinují se zejména se zeleninou a ovocem. Rafinovaný cukr a běžně jemně mletá mouka se zcela vylučuje. Živočišné produkty jako mléko a vajíčka jsou také omezeny na minimum. Z masa se konzumují většinou jen ryby a bílé maso. Mnozí makrobiotici jsou vegetariáni, odmítají maso úplně.
"Podle odborníků na makrobiotiku je to přesně ten způsob konzumace jednoduché, rostlinné potravy, který vyjadřuje tradiční způsob stravování lidí a zároveň i jejich harmonii s přírodou."
Tento typ stravování je charakteristický tím, že strava obsahuje vysoký podíl vlákniny, minerálů, vitamínů a nízký obsah tuků. Energeticky se řadí mezi nízkokalorické. Snižuje riziko vzniku obezity, upravuje hladinu cholesterolu v krvi a příznivě ovlivňuje vysoký krevní tlak. "Pokud stravu vhodně zkombinujete, podpoříte samoléčící procesy ve vašem těle," říká Gabriela Žlebeková, odbornice na makrobiotiku.
Kromě zajímavého způsobu stravování, má tato energická žena i zajímavý osobní příběh. Kdysi pracovala na vysoké pozici v tabákové společnosti, ale před jedenácti lety nastal v jejím životě zlom. Její dceru postihla po operaci slepého střeva výrazná skolióza páteře, která celou rodinu donutila přehodnotit život a vydat se na jinou cestu. "Něco se muselo zkřivit, aby se nám narovnali charaktery," vysvětluje paní Gabika. Znamenalo to odchod z práce a dlouhé hledání. Momentálně je však podle ní všechno jak má být. Provozuje vlastní jídelna, kde vaří i makrobiotické menu. Je vegetariánkou a odmítá bioprodukty. Podle ní není možné v současnosti dopěstovat cokoliv, co by bylo "bio". Za stravu, která léčí a přináší zdraví považuje makrobiotiku. Vypadávání vlasů, stres, problémy s trávením. S tím vším už Gabika svým strávníkům pomohla.
Výhody makrobiotické stravy:
- -Nepřekyseluje organismus
- -potlačuje šíření choroboplodných zárodků
- -zlepšuje imunitu
- -můžete sníst kolik chcete
- -rychleji se dostaví pocit nasycení
- -zhubnete
- -neunavuje tělo
- -organismus má více energie
- -náklady na sezónní zeleninu, luštěniny a obiloviny jsou nižší, než na maso nebo mléčné výrobky
Slovo "makrobotický" pochází z řečtiny (macros a bios) a znamená "dlouhý život".
Makrobiotická jídlo nerovná se nechutné
Přestože se v makrobiotika upřednostňují zeleninové pokrmy a obiloviny, vůbec to neznamená, že jsou bez chuti. Jsme jen naučení jíst přesolené a překořeněné jídla. Sůl výrazně mění chuť pokrmu a tak se konzumace makrobiotické stravy v takovém případě někomu může zdát bez chuti. Je to jen otázka zvyku. Makrobiotika není jen dieta, či stravovací návyk, ale i filozofie a životní styl.
"Podle zásad makrobiotiky se dá chutně připravit i pečená kachna, nebo guláš či svíčková."
Jako naběhnout na makrobiotickou stravu?
"Změna stravovacích zvyklostí způsobí zásadní změnu v našem životě," říká makrobiotická Žlebeková. "Přechod na nový způsob stravování není jednoduchý, je to dlouhotrvající proces a potřebná je především psychická příprava a odhodlání. Na začátku výrazně omezte sůl, pečené a smažené jídla. Zcela vylučte rafinovaný cukr, všechna jídla a nápoje slazené cukrem, sladkosti a zákusky a začněte konzumovat přirozeně kvašenou zeleninu. Namísto cukrářskými výrobky a chleba dávajte obilné kaše. Nezapomínejte na luštěniny, denně snězte alespoň 2 - 3 velké lžíce v různé podobě. Bezpodmínečně vynechat mléko a mléčné výrobky, omezte a nakonec vylučte maso a masné výrobky, zredukujte tuky, hlavně živočišné. "Pokud cítíte, že změna je nevyhnutelná, ale její každodenní přípravě nemůžete věnovat mnoho času, sáhněte po speciálních mražených výrobcích, které svým složením poskytují lehce stravitelný pokrm z kvalitních surovin, bez umělých barviv a přísad. Takovými jsou například i výrobky Goody food, které dnes dostat už téměř v každé prodejně.
Autor: Kateřina Pěkná