Budem grilovat ryby
Grilovací sezóna už začala a stejně se nabízejí na tento způsob tepelné úpravy ryby. V letním období jsou vhodnou potravinou i pro stravitelnost a rychlost přípravy. Je důležité však dodržovat jisté zásady, protože ryby se v vedrech rychle kazí.
Kupujeme vždy čerstvé ryby nebo si dopředu vybereme z mrazničky ty vlastnoručně ulovené, ale měly by být zmražené jen krátce. Ryba musí mít pokojovou teplotu, proto ji i z chladničky vyjmeme asi půl hodinu před tepelnou úpravou. Menší ryby grilujeme celé, větší si naporcujeme na filety nebo steaky. Kůži u menších ryb nestahuje a konzumujeme ji i s masem, je totiž zdrojem cenných tuků.
Můžeme použít sladkovodní ryby, jako pstruha, candáta, kapra nebo štiku, ale i mořské, ať už lososa, tresky nebo tuňáka. Na ryby chudší na tuk si uděláme marinádu (marinujeme nejvíce hodinu) nebo je potřeme olejem a pak ochutíme kořením a bylinkami. S ingrediencemi to netřeba přehánět, aby nepřekryli originální rybí chuť. Hodí se k nim zejména mořská sůl, tymián, provensálské bylinky, kmín, bazalka, zázvor, česnek, cibulka, citrónová šťáva a petrželová nať
Teplota musí být správná, při nízké se rybí maso vysuší, při vysoké ho spálíme, nejlepší je středně rozpálený gril.
Ryby grilujeme velmi krátce, stačí 2 až 3 minuty z každé strany. Rošt si natřeme také olejem, aby se maso nepřilepili, při obracení grilovacími kleštěmi by křehké rybí maso mohlo začít rozpadat. Správně ugrilované má být na povrchu zčásti opečené, uprostřed však zůstává šťavnaté a jemné. Při prodlužování pečení rybí maso zoschne a ztratí chuť. V případě zahradního grilu je při grilování ryb nejlépe dřevěné uhlí.
Grilované ryby podáváme s bílým chlebem nebo pečivem nebo s opékanými bramborami a zeleninovým salátem.