Kyselé zelí nám čistí střeva a žaludek
V minulosti patřila k základním potravinám, naši předkové ho jedli téměř denně. Proto byli zdraví a plní síly.
Dnes na kysané zelí jak si zapomínáme. Přitom zlepšuje trávení, posiluje imunitu a zvyšuje odolnost vůči stresu ...
Kysané zelí je v zimním období doslova vitamínová bomba. Pomáhá posilovat imunitní systém v boji proti proti infekcím. Už 200 gramů pokryje denní potřebu vitamínu C. Kvašené zelí si s sebou brával i známý mořeplavec James Cook, aby jeho posádku ochraňovala před nemocí z nedostatku vitamínu C zvanou kurděje.
Usnadňuje trávení
Kysané zelí vděčí za svou chuť bakteriálnímu kvašení a pro trávení je ještě prospěšnější než čerstvé. Užitečné mikroorganismy, které se v ní nacházejí, podporují prospěšné bakterie ve střevech, které usnadňují trávení. Bakterie mléčného kvašení, probiotické kultůry a laktobacily přirozeným způsobem posilují střevní mikroflóru, aktivují funkci střev, dopomáhají k lepšímu vyprazdňování. Japonské a americké výzkumy se už déle zabývají vlivem zelí na rakovinu tlustého střeva. Zdá se, že antikarcinogenní látky v zelí potlačují vznik předrakovinových polypů.
Proti depresi a stresu
Kysané zelí je také vynikající prostředek proti depresím, obsahuje skupiny vitaminů B, které jsou dobré na nervovou soustavu. Umožňuje bojovat proti únavě a zvyšuje odolnost vůči stresu. V kysaném zelí kromě vitamínů C a B, najdete i vitamin E, K a z prospěšných prvků draslík, železo, vápník, zinek, hořčík, fluor, vlákninu, kyselinu listovou. Tyto látky dělají z zelí jednu z nejzdravějších zelenin. Rovněž podporuje tvorbu krve a hormonů. Snižuje krevní tlak.
Hubnutí s kysaným zelím
Pokud se chcete zbavit nadbytečných kilogramů, sáhněte po kysaném zelí. Je velmi syté, zažene hlad, má minimum kalorií a také poskytuje široké možnosti pro přípravu různých jídel. Sto gramů této zdravé pochoutky obsahuje pouze 71,4 kJ a 0,2 gramu tuku. Ne nadarmo patří zelná dieta mezi ty účinnější. Je to navíc i elixír mládí, neboť látky v ní pomáhají odstraňovat toxiny z těla. Proto by měla být důležitou součástí detoxikačních kúr.
Autor: Vilma Daňková