Hrášek pro zdraví

Hrášek patří k oblíbeným druhům luštěnin, na kterých si v jarním období jako na mladých luscích se sladkým hráškem rádi pochutnáme.
Původ:
Hrách se nezdá, ale je to jedna z nejstarších plodin, které civilizace znala. Původně se pěstovala v Číně, později si ji oblíbili i na Středním a Blízkém východě a v Indii, až se v 15. století dostala i na evropský kontinent, kde si hrách do svých gastronomických tradic zakomponovali hlavně Francouzi. V dobách Homéra ho nazývali dokonce darem bohů, ve středověku ho pěstovali zejména mniši a jeptišky v zahradách klášterů.
Přínos pro zdraví:
Hrách je velmi užitečná potravina, která by neměla chybět na stole během celého roku. Pro vysoký obsah bílkovin je ideální pro vytváření tělesné hmoty. Přítomná vláknina pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi a stabilizovat hladinu cukru. Hrách je bohatým zdrojem proteinů, železa, zinku, kyseliny listové, vitaminu C, karotenu a hlavně vitamínu B1, díky kterému dobře spíme, chutná nám jíst a máme dobrou náladu. Směs účinných látek ho posouvá do kategorie potravin, které se podílejí na látkové přeměně, posilování imunity organismu a ochraně před rakovinou.
Skladování:
Na jaře se prodávají celé lusky zeleného hrášku, který se vzápětí konzumuje syrový. Čerstvý hrášek by měl být svěže zelený a křupavý. Dostaneme ho koupit i v mražené podobě. Stejně si můžeme uskladnit i vlastní zásoby ze zahrádky. Tuto potravinu můžeme i usušit nebo zavařovat ve slaném nálevu. Tehdy však ztrácí většinu výživných látek.
Využití v kuchyni:
Hrách jako luštěnina patří mezi zdravé potraviny, proto je dobré zařadit ho do svého jídelníčku. Navíc pro obsah vlákniny a škrobu dokáže výborně zasytit. Z čerstvého hrachu se zvykne vařit chutná jarní polévka nebo udusit přílohu, případně se přidává do zeleninových salátů. Ze suchého loupaného hrachu jsou výborné zahuštěné syté polévky a zahuštěné omáčky, ke kterým se hodí aroma majoránky a chuť česneku. Oblíbená je i hrachová kaše. Cukrový hrách má drobný hrášk a jemné, křehké lusky, které se po krátkém povaření nebo spaření dají podávat celé jako příloha k masu nebo se přidávají do těstovinových jídel a zeleninových salátů.

Komentáře k receptu

comments powered by Disqus