Soja náhrada masa
Tato rostlinná náhrada masité potravy se začala pěstovat před 3000 lety v severovýchodní Číně. Do Ameriky ji dovezli v 18.století a později ji Čína začala vyvážet do ostatních zemí světa. V současnosti je jednak hlavním zdrojem bílkovin vegetariánů a veganů a oblíbenou pochoutkou každého gurmána.
Sója je opravdu vynikající kuchařskou surovinou. Ve vhodných oblastech se jednoduše pěstuje, obsahuje výživné látky a lze ji připravit nespočet způsoby. Mezi sóju se zařazují mnohé části rostliny, jako jsou sójové boby, zelené boby, sójové klíčky a výrobky z nich vyrobené - sójové mléko, máslo, tvaroh, sýr tofu, sójové nápoje jako syrovátka, dokonce se z ní vyrábí i mouka, olej, majonéza. Sója se může vařit, smažit, připravují se z ní polévky, omáčky, pomazánky, asijské pokrmy i různé nákypy a dezerty.
Je výjimečná zejména svým obsahem výživných látek. Obsahuje plnohodnotné bílkoviny (34%), sacharidy (30%), nenasycené mastné kyseliny (přes 9 ), vlákninu (5 ), vitaminy skupiny B, E a minerální látky jako draslík, vápník, fosfor, železo, magnézium, zinek či měď. Je vhodná i při bezlepkové dietě, protože lepek neobsahuje.
Sójové boby suché
Prodávají se balené podobně jako fazole, čočka a jiné luštěniny, a také se i podobně připravují. Sójové boby proberte (jako přebíráte fazole), propláchněte a vhoďte do dobře osolené studené vody (na šálek bobů přidejte více než tři šálky vody) na jeden celý den, aby boby nabobtnaly. Nabobtnalé boby uvařte ve stejném hrnci. Voda se bude postupně vypařovat, proto do hrnce přidejte vždy další šálek vody. Vařte po dobu 3 hodin, dokud nebudou boby jedlé. Po uvaření je sceďte, vodu buď vylijte, nebo použijte na výrobu sojové polévky. V obchodech a však najdete už i naklíčené boby, které 10 až 15 minut povaříte ve slané vodě. Uvařené boby dochuťte kořením dle vlastního gusta a připravte z nich jakýkoliv pokrm. Nejčastěji se využívají v asijské kuchyni, můžete z nich vyrobit rizoto, omeletu, smetanovou omáčku na špagety, výborné jsou smažené s baklažány nebo na pikantní způsob v placce či jako indické kari. Sojových receptů je nepočítaně. Můžete je využít všude, kde dáváte maso.
Smažená sója
Ve vodě nabobtnalé boby, necháme vyschnout a vysypeme je do pánve, zalijeme olejem, aby plavaly a vysmážíme do červena. Z pánve odebereme polovinu oleje a přidáme nakrájené lilky nebo čínskou zeleninu, předvařené brambory, vajíčka a podobně. Smažená sója se konzumuje i sama. Stačí jen ubrousky vysát nadbytečný tuk a pořádně ji osolit. Vznikne výborná pochoutka, něco jako arašídy nebo jiné smažené oříšky. Často se přidává i do salátů nebo se pokropením sójovou či jinou omáčkou konzumuje s pečivem.
Pečená sója
Uvařené vyklíčené sójové kostky nebo řezy usušte a vysypte na suchý, nenamaštěný plech. Pečte přibližně půl hodiny, průběžně je kontrolujete, aby neshořely. Výsledná barva by měla být hnědá. Můžete je dát zapéct spolu s předvařenými bramborami. Podává se i s rýží a jakoukoli, nejlépe sójovou, omáčkou a se zeleninou. Zapékají se i se zeleninou - baklažány, cibulí, květákem, houbami, brokolicí, mrkví nebo s těstovinami. Pečená sója se připravuje i na sladko. Pomletá a přislazená se používá jako násyp na dezerty, zmrzlinu, ovocné saláty, koláče nebo se přidává do těsta na nákypy.
Ze sóji se připravují rozmanité polévky - zeleninová, vajíčková, mléčná, krémová, hřibová, polévka se sójovými klíčky nebo zelenými boby, které připomínají zelené fazolky a podobně. Stačí udělat jíšku ze sójové mouky nebo z na jemno vymleté pečených bobů nebo použít vodu, ve které boby bobtnaly nebo se v ní vařili, zda do ochucené polévky se zeleninou a bramborami přidat naklíčené sójové kostky či nudličky. Na krémové polévky se používá sójové mléko, které se zahustí pšeničnou moukou.
Pomazánky ze sóji nejčastěji obsahují sójové mléko, sójový olej, sýr tofu, sójové máslo, tvaroh, praženou sóju, vařenou sóju nebo sójovou majonézu. Například česnekovou omáčku připravíte ze dvou šálků vařené sóji, lžičky sojového oleje, z kysané smetany, dvou nebo tří stroužků česneku a můžete přidat i kečup. Sójový olej se dá nahradit sójovou majonézou. Pomazánka bude vynikající, pokud se do ní nastrouhá sýr nebo na jemno nakrájí tofu.
Sójovou omáčku můžete připravit na bílo i na tmavě a servírovat ji při různých pokrmech. Na sójovém oleji opražené mouku smíchejte se šálkem sójového mléka. Tyto nevaříte přímo na ohni, ale v menším kastrolu, který je ponořen do většího - v takzvané vodní lázni nebo i v bain-marie . Do směsi přidej sójovku, sůl a pepř. Bílá verze je bez přidání sójové omáčky. Obě omáčky můžete dochutit pažitkou, oreganem, bazalkou, česnekem a jakýmkoliv kořením, také můžete přidat olivy, hříbky, kukuřici nebo cokoliv, co máte rádi.
Tofu
Je to oblíbený sójový sýr, který se používá při přípravě mnoha receptů. Vyrábí se z mletých uvařených bobů a sójového mléka. Nemá ani sladkou, ani slanou chuť, je neutrální a tak se využívá nejen při receptech na slano, ale i při dezertech, zmrzlině a koláčích. Z měkkého tofu se vyrábějí omáčky, nálevy, zmrzliny a tvaroh, hustší pevné tofu se smaží, nakládá do marinády, peče, udí, opéká, griluje nebo dusí nad vodou v páře.