Rajčata plná zdraví
Naštěstí tato zelenina je dostupná na našem trhu po celý rok a tak se nemusíme omezovat v její konzumaci ani v experimentech v kuchyni.
Je všeobecně známo, že jen ta zelenina je chutná, která rostla na sluníčku a venku. Právě tehdy má zelenina tu správnou barvu, vůni a chuť. Proto, když si vybíráte právě ty vaše, kromě zraku zkuste zapojit i čich, který vás nezklame. Když je budete mít doma, pokud nemusíte nedávejte je do chladničky, protože "obchodova rajčata" rychle ztratí svou vůni a chuť.
Víte, že rajčata se do Evropy dostaly až v 19.století z Ameriky? V Americe je pěstovali Inkové a Aztékové a do Evropy je přivezl podle soudobých zdrojů Kryštof Kolumbus nebo Hernán Cortéz. Podle tradice národní kuchyně, by se zdálo, že v Itálii museli znát rajčata dříve. Ale opak je pravdou, protože se začaly ve velkém pěstovat právě až v 19.století. Do naší oblasti bývalého Rakouska-Uherska se rozšířily až po první světové válce.
Z Ameriky k nám přišly dříve než brambory. Jde o příbuzné rostliny, protože pocházejí ze stejné čeledi jako rajčata, paprika, tabák i jedovatý durman. Zelené, nezralé rajčata obsahují zdraví škodlivý alkaloid solanin, který po nadměrné konzumaci dráždí nervovou soustavu, způsobuje rozpad červených krvinek, případně obrnu dýchacího centra.
Rajčata jsou složeny z minerálních látek a vitamínů: draslík, fosfor, hořčík, vápník, železo, CA-B1 vitamín, Nicain . Rajčata jsou zdravé a mají i proti rakovinné účinky. Od prvních odrůd rajčat se jejich pěstitelské experimenty posunuli dopředu. Existuje množství odrůd, tvarů, velikostí, barev ale i chutí.
Největším světovým producentem rajčat je USA, kde jsou s cuketou a brokolicí nej pěstovanější zeleninou. Proto není se co divit, že produkty z rajčat našly své místo i v umění. Proslavil ho Andy Warhol, který má kořeny u nás v Medzilaborcích. Známá plechovka s Campbellovou rajčatovou polévkou se stala i ikonou pop-artu.
Sladké rajčátka se zelenou cuketou a těstovinami (4 osoby)
Potřebujete: 10 ks malých sladkých koktejlových rajčat, 1 malou zelenou cuketu, česnek, těstoviny (tagliatelle), olivový olej, pepř, sůl, parmezán na posypání
Postup: Mladou zelenou cuketou netřeba loupat, pouze ji omyjte, konce odkrojte a nakrájejte kolečka a pak na čtvrti, osolte a nechte 5 minut odstát. Dejte si vařit vodu na těstoviny a potom je uvařte al dente, mezi tím si očistěte česnek pokrájejte na jemné plátky, orestujte zlehka na rozpáleném oleji, přidejte odkapanou cuketu a nechte 3 až 5 minut dusit. Potom přidejte omyté na polovinu rozkrojené rajčata orestujte, přidejte sůl, čerstvě mletý pepř a nakonec těstoviny. Promíchejte, posypte 1 PL nastrouhaného parmezánu, odstavte z ohně a podávejte. K těstovinám se hodí dobré lehké bílé víno.