Rajčata jsou zdravá
Rajčata byly kdysi sezónní zeleninou, kterou si však dnes můžeme dopřát už během celého roku. Pro své vlastnosti a obsah vitamínů patří k nejzdravějším potravinám, proto by měly být součástí jídelníčku co nejčastěji.
Původ:
Rajčata pocházejí z jižní Ameriky, kde ji pěstovali původně Aztékové a kdysi se jim říkalo jablka lásky, později rajské jablka. Do Evropy se rostlina dostala už v 16. století, ale trvalo dlouho, než lidé pochopili, že plody jsou vhodné ke konzumaci. Pro podobnost s červeným plodem jedovaté rostliny rulík byl rajče téměř 300 let jen okrasnou rostlinou. Když ji populace počátkem 20. století konečně jako chutnou zeleninu ocenila a odborníci potvrdili její přínos pro zdraví, stala se postupně oblíbenou plodinou. Její pěstování se věnuje zejména Španělsko, Itálie a Nizozemsko. Na Slovensko se dostala až po první světové válce.
Přínos pro zdraví:
Tento druh zeleniny díky vysokého obsahu vitamínu C posiluje obranyschopnost organismu a pomáhá překonávat stres. Rajčata mají antioxidační účinky pro přítomnost lykopenu, který chrání membrány buněk před volnými radikály, proto pravidelnou konzumací se účinně chráníme před rakovinou, ale i před srdečními chorobami a před šedým zákalem. Právě tato látka dodává charakteristickou červenou barvu. Přítomna vláknina v plodech pomáhá snižovat cholesterol v krvi a zlepšuje činnost střev. Minerální látky se zase podepisují pod potřebné odvodňování organismu a snižování vysokého krevního tlaku. Pro vysoký obsah vody jsou vhodné při redukční dietě, protože dužnaté plody dokáží přesto zasytit. Velmi zdravé je pít čerstvou rajčatové šťávy, která je zároveň i výborným prostředkem na redukování potíží po konzumaci alkoholu. Pomáhá také řešit různé zdravotní problémy jako infekce, zácpu, zvápenatění cév, vředy, záněty tlustého střeva nebo dnu. Nezralé zelené rajčata obsahují škodlivý solamín, proto by se neměly jíst. Mohou totiž způsobit bolest hlavy a nevolnost.
Skladování:
Kupovat třeba zralé plody, které by však měly být pevné. Uskladníme je v chladničce, kde vydrží několik dní. Ne zcela červené dozrají při pokojové teplotě. Přezrálé zase naopak podléhají skoro zkáze. Můžeme je však využít k získání rajčatové šťávy nebo přípravu kečupu či přetlaku. Pokud zvykneme v kuchyni využívat zavařené rajčata, kupujme raději ty ve skleněných pohárech, protože rajčata v kyselém nálevu mohou plastové nebo kovové obaly rozkládat. Pokud sami zavařujeme, měli bychom je vždy sterilizovat, abychom zabránili procesu kvašení. V případě, že máme zahrádku a slušnou úrodu, na podzim pozbýrejme ještě nedozrálé plody a zabalme každý plod do novinového papíru. Takto uskladněné vydrží v chladném prostředí až do jara. Potom je necháme dozrát položené na parapetu okna.
Využití v kuchyni:
Rajčata se konzumují hlavně v syrovém stavu jako zeleninová příloha nebo součást čerstvých salátů ze zeleniny. Připravují se z nich však i různé zeleninové jídla nebo omáčky k těstovinám. Z koření se k rajčatům výborně hodí oregano, bazalka a rozmarýn, z ostatních druhů zeleniny paprika, ale zejména česnek a cibule. Rajčata patří tradičně do řecké, bulharské, maďarské a italské kuchyně. Svět si přece už bez chutného leča nebo pizzy ani neumíme představit. Dobu tepelné úpravy rajčat bychom měli co nejvíce zkrátit, abychom neznehodnotili potenciál minerálních látek.