Pro zahrádky pouze kolíkové rajčata
Náš sortiment povolených kultivarů rozeznává dvě skupiny polních rajčat, skupinu kolíkových a skupinu Keříčkové. Toto rozdělení má historický původ z doby, kdy rajčata nebyly tak prošlechtěným. Dnešní keříčkovém kultivary se dělí dále na: nízké indeterminanty, vysoké a nízké determinanty. Podle tohoto dělení jsou kolíkové kultivary vysokými indeterminantami. Toto rozdělení spočívá na genetických základech a vyplývá z kombinace dvou znaků - způsobu nasazení soukvětí a délky internódií. Indeterminanty vytvářejí mezi vijan 3 listy a podle délky internódií mohou být vysoké jako Sláva Porýní, nebo nízké jako například Imun. Determinanty vytvářejí mezi soukvětími 1 až 2 listy a výhon ukončují 1 až 3 soukvětími. Nejznámější keříčkovém kultivary jsou Vrbičanské nízké, nebo kultivar Nana.
Kolíkové kultivary dorůstají do výšky 1,2 až 1.5 m. Dozrávání plodů je postupné. Podobně se chová i nízký indeterminant Imun.Determinanty rostliny jsou níže. Pěstují se často bez opory a mívají plody často znečištěné zemí. Kromě toho dozrávají hromadnější. Tato vlastnost je žádoucí u kultur pro jednorázový sběr, ale méně pro zahrádkářské účely. V podstatě lze říci, že výhoda pěstování kolíkových rajčat nespočívá jen v plynulém dozrávání plodů do konce vegetace, ale v jejich dokonalém vybarvení a povrchové čistotě.
Z kolíkových kultivarů mají zahrádkáři k dispozici 3 původní slovenský kultivary. Nejstarším je Sláva Porýní. Originalitu dostal v roce 1941. Má pozdější vývoj. Vyniká zdravým a silným vzrůstem, bohatým nasazením hladkých, větších plodů, které mají vyrovnanou velikost a tvar. Pro tyto vlastnosti zůstává tak dlouho v sortimentu. Nutriční hodnoty má z povolených kultivarů nejnižší. Obsah refraktometrické sušiny se pohybuje kolem 5%. Má nižší obsah cukrů. Naopak, obsah vitamínu C a kyselin je vyšší. Poměr mezi obsahem kyselin a cukrem vytváří harmonický vztah a konzument má pocit lahodné chuti plodů.
V pořadí druhým nejstarším kultivarům jsou Stupické polní včasné, povolené v roce 1955. Vykazuje vynikající ranost v dozrávání. Má středně silný až slabší vzrůst a řídké nasazení listů. Plody jsou drobné až středně velké, převážně kulaté. První plody v soukvětí jsou ploché, žeberním, vícekomorové, jako u většiny raných kultivarů. Pro jejich slabší vzrůst se vysazují buď dvě rostliny ke kolíku, nebo po jedné rostlině v hustším sponě do řádku. Nutriční hodnota plodů je jedna z nejvyšších. Má vysoký obsah sušiny. Pohybuje se přes 6%. Současně má vysoký obsah cukrů, nižší obsah kyselin a přiměřený obsah vitamínu C. Chuť má příjemnou, harmonickou, až nasládlou.
Nejmladším kultivarům je Start SF1, který byl povolen v roce 1981. Je to typ moderního hybridního kultivaru, ale bez specifické rezistence pro nemoci. Jeho zdravotní stav je výborný. Spojuje v sobě silný, zdravý růst a vysoké úrody. Patří k časným kultivarům. Plody jsou středně velké, ploché. Produkce refraktometrické sušiny a cukrů je vysoká a blíží se k hodnotě kultivaru Stupické včasné.
Nejvhodnější termín pro výsev kolíkových rajčat je první dekáda dubna. Z dřívějšího výsevu musíme rostliny přesazovat do větších květináčů a dbát o to, aby se příliš nevytáhli. Hotová sazenic má být silná, kompaktní a nízká. Má mít vytvořené pupeny, případně rozkvetlé první květy prvního Vijay. Zaprahlou sazenice se odráží v počátečním růstu na záhoně negativně. Rostliny nemají takový intenzivní růst, jak plynule pěstované sazenice. Brzké kultivary vytvářejí za normálního průběhu vegetace první květy za 55 dní po vzejití, pozdější asi za 65 dní.Brzké kultivary mají první zralé plody za 105 až 115 dny, pozdější za 125 dní.
Rajčata pěstujeme v první trati, to znamená v půdě vyhnojená organickými hnojivy. Toto základní hnojení doplňujeme kombinovanými hnojivy v dávce 20 gm-2. V době dozrávání prvních plodů přihnojíme rostliny dusíkatými hnojivy, abychom podpořili tvorbu listové plochy.Výsadbu volíme v hustotě asi 2 rostliny na m2. Stupické polní včasné vysazujeme ohledem na jeho slabší vzrůst po 2 rostlinách ke kolíku, nebo po jedné rostlině a hustší. Na rostlině ponecháváme kromě hlavního výhonu 1 až 2 vedlejší výhonky. Tyto kolem 10. srpna zkracujeme, aby během zbývajících 50 dnů do příchodu říjnových mrazů plody dozrály. Úrody plodů se pohybují u kultivarů Sláva Porýní a Start SF1, okolo 6 kg z m2. Brzké kultivary mají úrody níže. Úrodu pozitivní neovlivňuje jen hnojení, kultivar, ale i boj proti plevelům, chorobám a škůdcům. V červnu se musíme zaměřit na ochranu proti mandelince bramborové. V době jejího výskytu postačí opakovaný postřik Soldepom. Dalším vážným nebezpečím v pozdějším období je výskyt plísně bramborové. K jejím omezení se doporučuje postřik 0,2% roztokem Dithane M 45, nebo 0,6% postřikem roztoku Kuprikol 50.