Znáte Erektu?
Erekta je jedním z kultivarů Slovensku sortimentu zeleninové papriky. Ačkoliv u nás je v současnosti povolených 11 kultivarů papriky, ne všem je věnována dostatečná pozornost pěstitelů. V oblasti jižního Slovenska, v hlavním areálu pěstování této plodiny, je synonymem papriky PCR. Módním hitem posledních let se stala citrín, zatímco v Čechách a na Moravě jsou upřednostňovány kultivary s tmavozelenými plody.
Ostatní kultivary, Erekta mezi nimi, zůstávají více méně nepovšimnuty. Je to na škodu pěstitelů, protože Erekta je paprika univerzálního využití. Její středně velké, asi 100 mm dlouhé, světle až žlutozelené hladké plody široce kuželovitého tvaru bez rebrovitosti jsou velmi lákavé pro přímý konzum v čerstvém stavu. Přitom má Erekta výborné chuťové vlastnosti, nepálí, takže ji můžeme bez obav podávat i dětem.
Erekta je na přípravu jídel ideální, má pravidelný tvar, nízký podíl kuchyňského odpadu, středně hrubou dužinu (5 až 6 mm), výrazně hrubší oproti PCR, ale tenčí než silnostěnné kultivary. Tloušťka oplodí je dostačující na zavařování například do oleje, nebo na jiný způsob konzervace v botanické nebo v technické zralosti.
Rostlina Erekty je poměrně nízká, její průměrná výška je 300 až 400 mm. Na první pohled se dá velmi snadno rozeznat od ostatních kultivarů, neboť plody jsou na ní vzpřímené (odtud i její název).
Erekta zvlášť vyniká časným a hromadným dozráváním plodů do botanické zralosti, kterou v našich podmínkách dosáhne už v srpnu.
Její ranost je vysoce ceněna v chladnějších letech, když ostatní kultivary podstatně sníží úrody a botanickou zralost prakticky nedosáhnou. Proto Erektu doporučujeme do okrajových oblastí pěstování papriky. Při chladnějším počasí hlavně na prvních plodech bývá na špici tmavě fialové zbarvení, které způsobuje rostlinné barvivo antokyanů.
Paprika je plodina náročná nejen na klimatické podmínky, ale i na pěstitelské. Erekta je intenzivní, vyžadují vysokou úroveň výživy i agrotechniky. Bez vyhnojená půdy chlévským hnojem ji nedoporučujeme pěstovat. Dobře reaguje na přihnojení ledkem amonným během vegetace: poprvé při nasazování prvních plodů, dva až třikrát podle stavu porostu.
Zavlažování je při pěstování papriky samozřejmostí, třeba však věnovat větší pozornost kypření půdy, které se často zanedbává. Kdo chce vypěstovat pěkné plody papriky, musí půdu nejen kypřit kvůli odstranění plevele, ale hlavně kvůli provzdušnění. Erekta reaguje na nedostatek vzduchu v půdě a na špatnou výživu nasazením velkého množství drobných plodů s větším výskytem antokyánu.