Citrina
Její pojmenování vychází ze žlutozeleného zbarvení nezralého plodu. Vznikla křížením našeho nejvhodnějšího tmavozeleného kultivaru Granát se žltoplodým kultivarům Celé. Při posuzování ekonomických vlastnosti představuje v mnoha směrech intermediální typ. Určená je pro polní výsadby, kde má nahradit kultivar PCR. Pro pěstování pod fólií nebo pod sluncem není vhodná.
Citrina je silně rostoucí kultivar. Je vysoká a rozložitá, polopozdní. Určená je pro sběr v technické zralosti. Na sklizeň v botanické zralosti jsou v našem sortimentu vhodnější kultivary.
Stavba plodu je ušlechtilá. Má širokokónický tvar, zakončený tupou špičkou. Při stopce je proláklý. Po kultivar Granát má mezi povolenými kultivary nejtěžší plody. Vyvinuté dosahují délky 14 cm a šířku 8 cm. Je silnostěnná, osemení je silný asi 6 mm.
Uplatnění našla pro světlé zbarvení plodu, které je shodné s kultivarům PCR. Jsou však mezi nimi zásadní rozdíly. Ve srovnání s PCR je sladká a očekává se, že ta část konzumentů, která nemá ráda pálivý typ papriky, bude uspokojena.
Z hlediska pěstitelského znamená přínos, protože má přirozenou regulaci násady plodů, to znamená, že téměř všechny nasazené plody dorostou do velikosti l. jakostní třídy.
Má velmi pěkný tvar, který upoutá pozornost kupujícího. Za méně vhodných Agroekologická podmínek dává menší procento deformovaných plodů jako PCR.
Když ji srovnáváme výškou úrody se staršími kultivary, podle výsledků se řadí na 3. místo za kultivarům Granát a Jubilantka, ale před kultivar PCR a jinými zahraničními svetloplodnými kultivary. Své postavení si zachová iv povětrnostně nepříznivém roce. Zdravotní stav je dobrý. Rozbitím kladné korelace mezi světlým plodem a listy se podařilo vytvořit kultivar se sytě zelenými listy. Mezi povolených kultivarů má jednu z nejnižších frekvencí výskytu virových rostlin. Výskyt plodů napadených fyziologickou suchou hnilobou je průměrný. Podstatně však neovlivňuje nepříznivě úrodu při volném pěstování. Když se však při pěstování pod fólií vytvoří vhodné klimatické podmínky pro rozšíření fyziologické suché hniloby, pak jsou ztráty větší. Proto ji pro tento způsob pěstování nedoporučujeme.
Nejspolehlivější úrody poskytuje v typických paprikárskych oblastech. Spolehlivé úrody dává iv okrajových pěstitelských oblastech, kdy je výsadba chráněna proti převládajícím větrům a vnikání chladného vzduchu na pozemek.
Požadavky na agrotechniku má shodné s ostatními novými a výkonnými kultivary.
Citrina je geneticky pro tuto agrotechniku disponování a byla by škoda její schopnost nevyužít. Dřívější a vyšší úrody dosáhneme, když sazenice předpěstujeme v květináčích nebo balíčků a před výsadbou jejich otužovat. Vysazujeme ji do dobře pohnojení půdy ve sponě 60 x 40 cm, případně 50 x 50 cm. Často ji okopávat a zaléváme. V červnu až v červenci ji podle potřeby 2-3krát poliadkujeme. Tím povzbudíme růst listové plochy a zajistíme tak podmínky pro větší násadu plodů. Slabým rostlinám odstraníme první plody ještě když jsou malé, aby rostliny zesílily. Plody sklízíme, když dosáhnou délku asi 13 cm.Kratší, resp. mladší nemají typické aroma.