Detoxikace okurek
Okurka má detoxikační účinky ...
Dýňová jadérka pomáhají regenerovat buňky ...
Cukety přispívá k odvodňování organismu ...
První písemné sbírky o okurkách nasvědčují, že tato chutná, osvěžující zelenina pochází z východní Indie. Asi v 5 století př.nl začali okurky pěstovat i Řekové a Římané. V středoevropském prostoru se okurky zdomácněly až ve středověku a v současnosti zde patří k nejrozšířenějším druhům zeleniny. Okurky obsahují pro organismus velmi důležité látky, které štěpí bílkoviny, ničí bakterie a pročišťuje střeva. Disponují také vysokým podílem vitamínu A a křemíku, který má zpevňující účinky na vazivové tkáně, díky čemuž vylepšují vzhled pokožky a vlasů. Pro vysoký (95-procentní) podíl vody okurky pomáhají při zánětech žaludku, problémech s ledvinami a močovým měchýřem. Mají také výrazné detoxikační účinky a konzumace okurkové šťávy eliminuje otoky rukou a nohou.
Pod názvem dýně se skrývá celá "rodina" severoamerických rostlin - od obrovské dýně velkoplodé přes "ozdobné" patisony až po hadovité cukety. Dužina dýně (bohatá na vodu a vlákninu) podporuje trávení, pomáhá vylučovat toxiny, žlučové kyseliny a tuky; blahodárně tím působí na činnost slinivky břišní. Za žlutou barvu vděčí dýně karotenem, které jsou důležité pro správné fungování imunitního systému. Až 45 procent obsahu dýňových jadérek tvoří nenasycené kyseliny potřebné pro transport cholesterolu, regeneraci buněčných stěn, zdravé sliznice a pokožku. Nukleové kyseliny dýňových jadérek se podílejí na obnovování buněk a jejich zdravém růstu.
Prostor mezi okurkou a dýní vyplňuje "ani ryba ani rak" - cukety ... Pochází ze slunečního Středomoří a je vhodná jak do salátů, jakož i pro přípravu celé řady teplých jídel. Cukety pomáhá organismus odvodňovat a detoxikovat; zlepšuje peristaltiku střev a uvolňuje zácpu. Má vysoký obsah vitamínu A, který chrání sliznice před volnými radikály a bakteriemi, čímž se podílí na udržování zdravé střevní flóry. Slupka mladých cukety je mimořádně bohatá na karoteny a hořčík. Nejlepší cukety jsou malé, pevné.