Kukuřice pro zdraví
Zlaté klásky kukuřice se spojují s horkým létem, ale na této dobrotě si můžeme pochutnat během celého roku.
Úspěšně proti trávicím problémům
Kukuřice pochází z Ameriky, kde ji již před více než 5 tisíci let pěstovali staří Mayové. Předpokládá se, že od 16. století se pěstuje i v Evropě. Patří mezi obiloviny, protože se nejčastěji využívá na mlýnské zpracování. Je důležitým zdrojem vlákniny - obsahuje jí až 4%. Ta stimuluje pohyb střev a tak zabezpečuje bezproblémové trávení. Díky vláknině se předchází zácpám, průjmům a buduje se přirozená odolnost imunitního systému.
Vitamíny pro krásu
Kukuřice obsahuje mnohé vitamíny, které působí na zdraví i krásu. Najdeme v ní vitamíny skupiny B, C, provitamin A (karoten) a také vitamín E, který je známý svým antioxidačním účinkem. Jsou v ní zastoupeny několik minerální látky - draslík, fosfor, jód, hořčík (magnézium). Ten působí příznivě na nervovou soustavu a pomáhá snižovat stres, vykouzlit pohodu na duši, což se odrazí i navenek.
Důležitý doplněk stravy
Konzumací kukuřice si doplníme i mnohé stopové prvky - mangan, nikl, molybden, měď, selen, železo, či zinek. Například mangan se účastní na syntéze cholesterolu a mastných kyselin, je nezbytný pro tvorbu bílkovin, cukrů a tuků, likviduje viry a podporuje mužskou potenci.
Italové na slano, my na sladko
V Itálii je oblíbenou pochoutkou kukuřičná kaše - polenta, připravovaná z kukuřičné mouky, obvykle se podává samostatně s pikantním sýrem gorgonzola a vínem nebo jako příloha k masu, zelenině a salátem. U nás je konzum kukuřice všeobecně oblíbený, ve slané i sladké podobě, proto přišli Slovenská výrobci s novinkou - chutnými kukuřičnými trubičkami Alaska, plněnými různými druhy krémů. Na výběr je 6 příchutí - jahoda, mléko, kakao, oříšek, tiramisu a kokos.
Autor: Věra Malá