Křen a jeho léčivá síla
Křenový kořen má vysoký obsah vitaminu C. Obsahuje látky, které mají silné antiseptické účinky. Jeho léčivý efekt se často srovnává s ženšenem.
Čerstvý je nejlepší
Strouhaný křen se podává jako příloha k masu a uzeninám, připravují se z něj teplé i studené omáčky, sirupy, obklady i masti. Tepelnou úpravou křen ztrácí účinky, proto je nejlepší čerstvý. Listy mladého křenu mohou přidávat do salátů a polévek a uplatní se i v nálevu na nakládání okurek nebo rajčat.
Síla do zásoby
Pokud si chceme uchovat křen do zásoby, nakrájíme potřebné množství na kolečka a rozmixujeme ho s převařenou vodou, slunečnicovým olejem, lžící cukru, octa a solí na kašičku, kterou naplníme sklenice od dětských výživ a uzavřeme. Křen vydrží celý rok ostrý a je lepší než ten z obchodu.
Rychlý recept: Rajčatový salát s křenem a česnekem
Potřebujeme:
křen podle chuti
1-2 stroužky česneku
100-200 g syrových loupaných slunečnicových semínek
šťáva z 2-3 citronů
trochu mořské soli
1-2 lžíce medu
několik velkých rajčat
čerstvá červená paprika
Postup
- Slunečnicová semínka namočíme na několik hodin do vody, potom vodu slijeme a semínka propláchneme.
- Potom semínka vložíme do nádoby na mixování, přidáme šťávu z citronů, česnek, trošku mořské soli, med, trošku vody a mixujeme do konzistence majonézy, případně přidáme podle potřeby vodu.
- Do misky nakrájíme několik velkých rajčat, můžeme přidat i červenou papriku a zalijeme slunečnicovou majonézou.
- Nakonec nastrouháme požadované množství křenu a vmícháme ho do salátu.
Tip líného labužníka
Křen nakrájíme na kolečka, které rozložíme na sítko a posypeme cukrem.Křenovou šťávu, kterou cukr z kořene vytáhne, shromažďujeme v hrníčku pod sítkem. Užíváme jednu lžičku třikrát denně.
Autor: Barbora Světlá