Fenykl sladký
Již ve středověku používali fenykl sladký (Foeniculum vulgare var. Dulce) jako kořeninové zeleninu, ale také jako léčivou rostlinu proti chorobám ledvin, jater, nachlazení a kašli. Používali ho i jako prostředek k utišení bolestí při žaludečních křečích a kolikách. Podobně jako kmín, fenykl sladký ovlivňuje produkci mateřského mléka, proto z něj vařili čaj pro kojící matky. V současnosti fenykl sladký patří v Itálii k nejoblíbenějším zeleninou. Volně roste ještě i dnes na Krymu a Černomořském pobřeží Kavkazu.
Fenykl sladký je dvouletka, podobná fenyklu obyčejnému. Při včasném výsevu vybíhá do květu již v prvním roce. Tato semena však na pěstování nepoužíváme. Od fenyklu obyčejného se odlišuje kratšími, hrubšími a nižšími stopkami, na kterých jsou hustě postavené lístky se zakrslou čepelí. Květenstvím je okolík velký v průměru asi 100 mm.
Jedlou částí fenyklu sladkého jsou nepravé cibule (zdužinatené stonku). Vyvíjejí se z pochev listových stonků, které jsou asi 100 mm vysoké, 60 až 80 mm široké, podélně rýhované až žebernatá. Fenykl sladký obsahuje vitamin C, železo a hořčík. Fenyklový olej mu dodává výraznou typickou vůni se zvláštní kořeninových příchutí. V kuchyni můžeme z fenyklu sladkého připravit chutné saláty nebo jej můžeme dusit.
Stanovištích podmínky
Fenyklu sladkému se nejlépe daří na dobře obrobených, hlinitých, mírně vlhkých půdách, které jsou dostatečně zásobené živinami a vápnem. Náročný je zejména na fosfor. Nesnáší půdy čerstvě vyhnojené chlévským hnojem, proto ho pěstujeme po hnojených předplodinách.Pro úspěšné pěstování fenyklu sladkého jsou vhodné sluneční, teplé, vinařské a kukuřičné oblasti a chráněné polohy. Nejvhodnějšími předplodinách jsou rané zeleniny hnojené chlévským hnojem (časná zelí, okopaniny).
Pěstování
Po sklizni předplodinách pozemek určený k pěstování fenyklu sladkého zryjeme a současně něj rozhodíme hnojiva v množství 20 g dusíkatého vápna, 20 g 40%-ní draselné soli a 40 g Thomasovy moučky na 1 m2. Potom povrch pozemku urovnáme hráběmi. Vyséváme koncem června nebo začátkem července přímo do volné půdy, do řádků vzdálených od sebe 400 až 500 mm. Plocha na kterou vyséváme nesmí být rovná, ale má být mírně vypouklá, aby voda mohla dobře odtékat. Na 1 m2 potřebujeme 1 až 2 g semene.
Po vzejití rostlin, což bývá obvykle o 15 až 20 dní, povrch půdy kypříme a současně jednotíme na vzdálenost 150 až 200 mm v řádku.Fenykl sladký je velmi náročný na zalévání, proto ho během vegetace obden důkladně zalijeme. Další ošetřování spočívá v udržování povrchu půdy v kypré stavu a odplevelování.
V září, kdy se začínají vytvářet zdužinatené stopky, musíme rostliny přihrnout zeminou, aby se vybílili. Vybělené stopky sklízíme postupně, sběr však musíme skončit do příchodu mrazů.
Pro skladování je fenykl sladký nevhodný, protože velmi brzy ztrácí na kvalitě. Kratší čas ho můžeme uchovávat v chladničce.
Při dobrém ošetřování můžeme fenykl sladký nechat ve volné půdě i přes zimu. Musíme ho však přikrýt slámou nebo listím. Na stejném stanovišti vydrží až 3 roky.
Vzrůst semene
Kvalitní semeno fenyklu sladkého získáme v druhém roce. Vybrané rostliny, které mají být zdravé, nepoškozené, necháváme ve volné půdě přikryté listím, slámou, nebo kukuřičným kůrový. Brzy na jaře odstraníme z rostlin přikrývku, půdu mezi řádky zkypříme a odstraňujeme vyklíčené plevele. Porost na semeno nevyžaduje speciální hnojení.
Další ošetřování je podobné, jako u ostatních rostlinách pěstovaných na semeno.
Semeno sklízíme v červnu až srpnu, když začínají vadnout okolíky. Seřezáváme je a dosušit na vzdušných, suchých místech pod střechou. Potom je odsemeníme a vyčištěné uskladňujeme tak, jako u ostatních druzích zelenin. Na 1 m2 můžeme vypěstovat až 20 g semen.Semeno je žlutošedé, vejčitého tvaru, podlouhlé, 4 až 5 mm dlouhé a 2 mm široké, 1000 semen má hmotnost 3 ga 1 kg obsahuje 100 tisíc semen. Klíčivost trvá 2 až 3 roky.
Z kultivarů je u nás povolen, Boloňský ', vyznačující se krátkým vegetačním obdobím. Stopky dosahují hmotnost 150 až 200 g.