Fenykl jako lék
Znáte charakteristickou vůni léčivého fenyklového čaje? Fenykl je nejen známé koření, ale i lék, který se opět dostává do pozornosti ...
Mrkvovitých rostlin - fenykl pěstovali kvůli hlízám a semenům již staří Řekové a Římané a protože fenyklu vyhovuje teplé, ale ne příliš horké podnebí, podařilo se mu proniknout i do našich zeměpisných šířek. Dostal se k nám díky benediktinským mnichům, kteří ho považovali za účinný lék při poruchách trávení a nachlazení.
Ve středověku byl fenykl považován téměř za všelék, ba dokonce za afrodiziakum a nejnovější poznatky mnohé tato tvrzení ověřili. V shlédnout na vysoký podíl vlákniny je fenykl lékům pro všechny, kteří trpí nadýmáním, zácpou a nepříjemným pocitem přeplněného žaludku; kromě toho má vysoký obsah vitaminu C a draslíku, který zajišťuje hospodaření s vodou. Uvedené vlastnosti ho přímo předurčují k prevenci. Fenyklová hlíza obsahuje i zajímavou kombinaci dvanácti stopových prvků a čtrnácti aminokyselin - získává se z ní olej, který se využívá při střevních poruchách, kašli a zvýšené tvorbě hlenů. Z fenyklových semen se dětem vaří čaj na uklidnění žaludku.
Evropská kuchyně jihu zakomponováva fenykl i tam, kde bychom ho nečekali - objevuje se například v italských klobáskách. Na Slovensku je však především součástí sladkostí, čajových směsí a objevuje se i v zahuštěné omáčce.
Fenyklový-pomerančový salát
POTŘEBA: 2 pomeranče, 2 hlízy fenyklu, svazek petrželové nati, sůl, pepř, lžíci bílého vinného octa, 1,5 lžíce olivového, černé olivy.
POSTUP: Loupané pomeranče a fenykl (kromě košťál) nakrájejte na plátky; pak plátky střídavě uložte na servírovací talíř. Připravené plátky posypte na drobno nasekanou petrželkou, fenyklovými lístky, pepřem a solí. Olivový olej smíchejte s pomerančovou šťávou (kterou jste zachytili při krájení pomeranče) a octem; vzniklou zálivkou salát pokapejte. Hotové fenyklovo-pomerančové dílo ozdobte olivami.