Fazole pro krásu
Fazole má vysoký obsah kyseliny nukleové, která vydatně pomáhá buňkám při regeneraci a v konečném důsledku organismus omlazuje.
Původní domovinou fazolí je Mexiko; odsud se fazole díky své nenáročnosti rozšířila do celého světa, přizpůsobovat se různým klimatickým podmínkám. Vznikl tak celou řadu kultivarů - od malých lahůdkových lusků až po dužnaté boby a velké lusky.
Fazole obsahuje značné množství železa, vápníku, draslíku, vitamínu C a různých vitamínů skupiny B. Díky vysokému obsahu vlákniny povzbuzuje střevní činnost, upravuje trávení a váže toxické látky a tuky.
Fazole také obsahuje množství stopových prvků: mangan (důležitý pro zdravý růst vlasů), molybden (ovlivňující látkovou přeměnu) a další.
Regenerující, léčivý význam fazolí pro lidský organismus je dán vysokým obsahem nukleových kyselin a bílkovin. (Konzumace černé a hnědé fazole pomáhá při problémech s ledvinami a močovým měchýřem; zelené fazolky pomáhá při onemocněních jater.)
Pozor! U lidí, kteří mají nedostatek enzymů na štěpení tzv.. alfa-galaktozidov, může fazole vyvolávat nadýmání a průjem. Způsobují to nestrávené zbytky cukrů, které se stávají živnou půdou pro plynotvorné bakterie ve spodní části střev. Zároveň však platí, že čím častěji člověk fazole konzumuje, tím lépe jeho organismus zpracovává všechny její složky (v organismu totiž dochází k procesu desenzibilizace).
Tip:
- - Fazole je doporučenou potravinou při redukčních dietách: působí močopudně, posiluje srdce a krevní oběh.
- - Čerstvost mladé, zelené fazolky se dá zjistit prolomením.
- - Dlouhým skladováním fazole ztrácí vitamíny a vyžaduje delší dobu vaření.