Nové chutě zeleniny

Lilek - fešák příjemné chuti
Lilek a jeho fialová barva s ušlechtilým tvarem a lesklou slupkou zůstává pro mnohé rodiny neznámou zeleninou. Možná vás tedy překvapí, že například v Praze (což je opravdu nedaleko) se kupovaly plody lilku na trhu již v roce 1880. Dnes je na sedmém místě ve světové produkci zeleniny.
Lilek obsahuje dostatečné množství vitamínů A, stopové prvky (molybden, mangan a bór). Právě pro přítomnost manganu vznikly o lilku orientální pověsti o jeho sexuální stimulaci. Lékaři se domnívají, že konzumace lilku může mít příznivý vliv na snižování hladiny cholesterolu v krvi. Podle nejnovějších amerických výzkumů obsahuje lilek značné množství antioxidantů, které mohou být účinnou ochranou před stresem a infekcemi. Oceníte ho i při ledvinových a močových potížích.
Jeho příjemnou, kořenitě-nasládlou chuť vyhledávají zejména labužníci. Z čerstvých plodů se dají připravovat aromatické saláty.

Dušené lilky s česnekem a další zeleninou dokáží vytvořit vskutku zajímavé chuťové kombinace.

Lilek však můžete i osmažit výborný je například zapékaný s mozzarelou, rajčaty nebo plněný mletým masem.
Tip: Vyzkoušejte mražený grilovaný lilek od Bonduelle. Zelenina je naporcovaných a skvěle upravená, přičemž si však zachovává důležité minerální látky a vitamíny.

Romanesco - elegantní květák
"Vežatý květák" - tak ve Francii volají zeleninu zvanou obyčejně Romanesco. U nás je v posledním roce doslova novinkou, přestože málokdo z populace se může pochlubit, že ho už "kostým". Tvarem i chutí se podobá brokolici nebo květáku. Je však mnohem dekorativnější, takže se z něj dají na talíři vyčarovat doslova estetické divy. Má pevnější konzistenci než klasický květák, proto je vhodný i do nákypů a na zapékání. Je zdrojem kyseliny listové (vitamín B9) a vitamínu C. Jedna porce Romanesco (100 g) obsahuje téměř celou denní dávku vitamínu C pro dospělého člověka a 30% denní dávky vitamínu B9. Pro svůj dekorativní vzhled a svěží zelenožlutou barvu je Romanesco vhodný hlavně jako příloha, výborný chutná v zeleninových salátech a s brokolicí, květákem zda mrkví vytváří zajímavou barevnou i chuťovou kombinaci. Bonduelle nabízí mražené Romanesco v praktickém 400-gramovém balení.

Artyčoky - pochoutka z Afriky
Artyčoky pocházejí z Afriky, ale už i v Evropě si našli své vyznavače. Byly oblíbenou pochoutkou Řeků a Římanů, jedli se ve starověkém Egyptě. Artyčokové srdíčka prý byly oblíbenou pochoutkou Marie Medicejské, která rozšířila jejich pěstování ve Francii. V italské kuchyni se používají se jako složka pizzy. Podle nejnovějších zjištění artyčoky omlazují náš organismus. Dokáží odvodnit a očistit lidské tělo, proto někdy bývají součástí redukčních diet. Regulují hladinu cukru v krvi a pro silné detoxikační účinky pomáhají při dně, kornatění tepen a revmatismu. Některé léky z výtažků Artyčokový listů dokáží zmírnit příznaky jistých onemocnění ledvin. Obvykle se podávají jako předkrm. Povaří se ve slané vodě a jednotlivé lístky pak odlupovat a namáčíte v pikantních studených omáčkách. Nejchutnější je střed - srdíčko.

Tip: Abyste zabránili zčernání, přidejte do vody pár kapek citronu nebo octa.

Komentáře k receptu

comments powered by Disqus