Fantazie z dýně
Dýně, jejíž sezóna je v plném proudu, je zřídlem vitamínů a minerálů a pro nízký obsah cukru a vysoké zastoupení vody je výbornou potravinou pro udržování štíhlé linie i při problémech s cukrovkou. Ale body získává i pro lehkou stravitelnost. Je to potrava vhodná pro všechny - od batolat po seniory s citlivým žaludkem.
Největším argumentem, proč si ji klademe v různých podobách na talíř, jsou její výborné chuťové vlastnosti. Oranžová dužina má nasládle ořechovou příchuť. Na světě existují stovky druhů dýní, z nichž některé dosahují velikosti až 70 kg. Ty menší bývají zajímavým dekorativním prvkem s podzimní atmosférou. Nás však zajímá využití této zeleniny v kuchyni.
Jaké jsou tedy dýňová variace?
- Pevná dužina je jako stvořená na smažení v trojobalu, ale geniální je zejména pečená verze.
- Dýně je výborný druh zeleniny, která se dá použít na sladké zpracování jako ovoce. Je vhodné na přípravu kompotu, ale i na kandysu.
- Udušená a na sladko ochucená dužina bývá i náplní podzimních koláčů.
- Slaná verze dýně bývá součástí zeleninových směsí používaných na zapékání těstovin.
- Opečené plátky dýně však můžeme zapékat i polité rajčatové omáčkou a posypané sýrem.
- Naše babičky zvykli z dýně vařit nejčastěji výbornou polévku nebo kaši.
Poznámka:
Chuť dýňové dužiny výborně doplňuje kopr, který můžeme přidat jako do polévky, tak do zahuštěné omáčky z této zeleniny a také je vhodnou ingrediencí při nakládání nahrubo strouhané dýně v octovém nálevu. Ale dobře ji doplňuje i zázvor, muškátový ořech a čerstvá bazalka.
Jeden nenáročný recept:
Středně velkou dýni rozkrojíme po délce, střední část se semínky odstraníme a dužinu vydlabeme. Tu chvilku opečeme na opražené cibuli i česneku, ochutíme tymiánem a smícháme s trochou nastrouhaného sýra. Směs dáme do vydlabaných polovin tykve, zapečeme, pak ještě posypeme sýrem a strouhankou a znovu zapečeme. Nakonec už stačí pouze sezónní salát a pořádný hlad.