Pozor na peronospóru cibule
Původcem nemoci je plíseň (Peronospóra destructor), která napadá během vegetace listy a květní cibule (obvykle v červnu). Projevuje se našedlý skvrnami, které postupně splývají a tmavnou. Porost cibule polehávají a schne. Když nemoc napadne rostliny v dřívější fázi vývoje, cibule se nevyvine. Napadené cibule po sklizni jsou nevhodné pro zimní uskladnění, neboť v krátkém období začnou hnít.
Pro rozvoj a šíření houby nejlépe vyhovuje deštivé, mlhavé počasí a vlhké prostředí.
Abychom zabránili rozvoji nemoci, cibuli sázíme na slunné stanoviště, nesedne ji hustě do řádků a často okopávat. Nesejeme a nesedne na místa, kde se dříve vyskytovala nemoc. Osivo a sazečka má být zdravá, ve staré síle. Před vysázením zásadně nehnojíme čerstvým chlévským hnojem a neprehnojíme ani dusíkatými minerálními hnojivy. Když je sucho, porost poléváme. Nejvhodnější je ráno, protože není dobré, pokud rostliny zůstanou přes noc vlhké. Po sklizni napadenou nať seberte a spálíme.
Při vlhkém, deštivém počasí nesmíme vyčkat, dokud se nemoc objeví (šedé skvrny), ale už preventivně postřikujeme rostliny měďnatými a jinými organickými přípravky. Postřik opakujeme v 7 až 14denních intervalech. Vhodné jsou tyto přípravky: Kuprikol (0,6 až 0,7%), Pol Kupritox 50 (0,6%), Neroxon 50 (0,6%), Dithane M 45 (0,2 až 0,3%), Perozin 75 B (0,3 až 0,4%). Do postřikové tekutiny třeba přidat smáčedlo pro lepší přilnavost na dopisy (Citowet, Agral 90, Sandevit (0,025%).
Při konzumaci natě dodržujme ochranné lhůty při měďnatých přípravcích 7 dní, u ostatních 14 dní.