Jak zacházet s cibulí
Cibule patří mezi nejpěstovanější zeleniny, alespoň u nás. Na její dobré skladování má vliv termín a způsob sběru a samozřejmě správné uskladnění. Nejvhodnější termín sklizně je období, kdy mají rostliny listy zalomené v krčku, ale ještě nezaschlé a zelené. Sběr je nevhodný, když je nať na rostlinkách úplně zaschlá. Před skladováním je nutné cibuli vytřídit a poškozené dát stranou. Skladuje se při relativní vlhkosti 60 až 75% a při teplotě 0 až 3 0C. Pokud teplota klesne pod bod mrazu, nemělo by se s ní hýbat dříve než se teplota nezvýší. Skladujeme ji v dřevěných truhlících nebo přepravkách.
Cibule dráždí oči. Abychom při krájení neslzeli, cibuli nejprve trochu nahřejeme. Pomáhá i kráječ cibule, který je v plastickém krytu.
Cibule nepáchne z úst, když ji zapijeme douškem mléka. Ruce po krájení cibule opláchneme octovou vodou.
Cibule nepučí, když ji dáme na chvíli do teplé trouby.
Cibule pučí na jaře, vyhání dlouhé jasně zelené výhonky, které přidáváme do polévek místo pažitky. Cibuli můžeme položit na hrdlo užšího poháru tak, aby její zaschlé kořínky sahaly do vody. O několik dní zapustí do vody kořínky a nahoře začne vyrůstat zelená nať. Takto ji můžeme pěstovat a ořezávat několik dní.
Namrzlou cibuli přeneseme do studené a suché místnosti, rozložíme a necháme pozvolna rozmrznout a uschnout.
Cibuli nestrouháme na kovovém struhadle ani nemele na masovém strojku, protože ve styku s kovem hořkne.
Cibule nevyvolává slzení, když ji nejprve nahřejeme v teplé troubě nebo při krájení se díváme do světla (oheň, lampa).
Cibuli uskladňujeme uvázanou ve věncích, které věšíme v suché studené místnosti. Ve sklepě nebo ve spíži na lísky můžeme uskladňovat jen bezchybnou a dobře vytříděné cibuli.
Cibuli (nebo česnek) očistíme rychleji, když je na 3 minuty ponoříme do studené vody. Slupka zvláční a netrhá se.
Cibulový pach z nože odstraníme, když jím prořízneme syrovou mrkev.
Bílá cibule: je nejjemnější a používá se pro zjemňování omáček nebo nakrájená na posyp rustikálních chuťovek.
Červená cibule: používá se zejména pro dekorativní účely, například do bramborového salátu, ke kaviáru či tatarskému bifteku.
Žlutá cibule: je nejostřejší a zároveň nejvšestrannější druh cibule. Používá se na dušení a vaření nejrůznějších masných a bezmasých jídel.
Jak se správně krájí cibule? Na krájení potřebujeme velkou dřevěnou desku. Čím je větší, tím práce snadnější. Čepel nože by měla být dlouhá alespoň 20 cm. Odřízneme konec a cibuli překrojíme na poloviny. Pak ji ve směru vlákna nařežeme na tenké plátky tak, aby držely pohromadě pouze na špici. Polovinu cibule pak obrátíme a krájíme proti vláknu - cibule se rozpadne na drobné kostičky.
Pozor: Pokud cibuli nakrájíme nepořádné křížem krážem, při pražení zhořkne!
Jak se správně smaží cibule? Cibule by neměla být nakrájená na příliš drobné kostičky, protože jinak rychle zhořkne. Když dostane typickou zlatou barvu, je osmažená a křupavá. Pokud ji necháme na pánvi příliš dlouho, zhnědne a zhořkne.
Před smažením cibuli jemně poprášíme moukou.
Jak se dělají křupavé kolečka cibule? V žádném případě se nesmí osolit, jinak pustí šťávu a nebudou křupavé! Lepší je nakrájet cibuli elektrickým kráječem jako ručně, protože kolečka by měly být stejně silné.
Kolečka cibule posypeme špetkou papriky.
Jak se cibule nejsnáze oloupe? Na chvíli je necháme změknout ve vlažné vodě.