Cibule výborné antibiotika
Pro svůj typický zápach je málo oblíbená, ale pomůže vám ulevit od dýchacích potíží.
Je schopna rozpustit husté hleny, usnadňuje vykašlávání hlenu z průdušek a je výborným antibiotikem proti některým bakteriím.
Jedna složka éterického oleje cibule (thiosulfinat) zastavuje alergické reakce průdušek u astmatiků. Působí i na respirační centrum mozkového kmene, což pomáhá rozšiřovat bronchiální cesty. Cibule chrání před arteriosklerózou (ucpávání cév), trombózou (tvořením sraženin v tepnách a žilách) a zlepšuje cirkulaci krve.
Také zvyšuje i hladinu HDL ( dobrého ) cholesterolu, který pomáhá při prevenci aterosklerózy. Zvyšuje produkci moči a usnadňuje vylučování odpadních látek z těla. Je vhodná jako součást diety pro pacienty s ledvinovými kameny, infekcemi ledvin. Doporučuje se také diabetikům, protože snižuje hladinu glukózy v krvi. Ti, kteří jedí více cibule a česneku, mají mnohem nižší riziko, že onemocní rakovinou žaludku. Tyto dvě plodiny mají schopnost zabraňovat vzniku rakovinných buněk a neutralizovat karcinogeny.
Švýcarští výzkumníci zjistili, že je výbornou prevencí proti osteoporóze. Obsahuje hodně zinku potřebného na stavbu kostí, vitamíny B, C, A i E. Cibule se doporučuje jíst syrová a čerstvá, protože po rozkrojení se po 24 hodinách stává toxickou. Výzkumy doporučují sníst denně 60 gramů.
Cibulové recepty
Proti chrapotu: cibuli nasekejte as třemi polévkovými lžícemi medu uvařte na sirup. Užívejte po lžičkách.
Na všechny respirační infekce: připravte šťávu z nasekané syrové cibule, pokapejte ji medem a nechte stát přes noc. Užívejte každé 2 hodiny 1 kávovou lžičku.
Proti rýmě: do nosu vkládejte tampóny namočené v cibulové šťávě.
Při bolestech v krku: pomůže zábal z jemně nasekané cibule.
Autor: Nora Veliká