Choroby a škůdci kuchyňské cibule
Kuchyňská cibule není napadána takovým množstvím patogenů, jako některé jiné druhy zelenin. I přesto v žádném případě nemůžeme mluvit o tom, že pěstování této kvalitní a oblíbené zeleniny je bez problémů.
Z nejdůležitějších čtyř patogenů, o kterých se ve stručnosti zmíníme, bývá virové onemocnění, které podle příznaků nazýváme prúžkovitosť cibule.
Největší škody způsobuje v semenech, ale i na cibuli pěstované ze semene a zejména ze sazeček. Virózy cibule se hůře skladují. Tak jako proti všem virovým chorobám iv tomto případě je boj proti prúžkovitosti dost omezený. Virózy rostliny nelze žádným způsobem léčit, pouze v určitém stupni jim předcházet. Základním opatřením je časné odstranění napadených rostlin. Poznáme je podle žlutých žíhaných listů, které jsou často zploštělé a poprehýbané. Významným opatřením jsou i postřiky přípravky proti mšicím (např. Pirimorem), které jsou přenašeči této virózy. V zahrádkářské praxi to možná dělat tak, že při postřicích (ovocných stromů, růží. Košťálovin a pod.) Proti mšicím postříkáme i porosty cibule. Posledním opatřením, které lze v zahrádce udělat, je dodržování zásad správné výživy, protože jednostranné hnojení dusíkem podporuje nemoc.
Peronospóra cibule
Nejobávanějšího a také nejškodlivějšími chorobami kuchyňské cibule jsou následující dvě nemoci houbového původu. Plíseň cibulová, často také podle svého původce nazývaná peronospóra cibule, snižuje v důsledku předčasného poškození natě úrody o 15-20%.
Šíření nemoci podporuje vysoká vzdušná vlhkost a přímost volné vody na rostlinách, proto nejvhodnějším pěstitelským stanovištěm jsou sluneční a vzdušné místa, kde je dostatečné proudění vzduchu. Důležité je také nepěstovat cibuli v hustém sponě. Zalévání kropením, nebo rosením na list, zejména pozdě odpoledne, nebo večer je nevhodné. Podobně jako u předchozí nemoci, tak i v tomto případě je výskyt nemoci nepříznivě ovlivňován nadměrným dusíkatým hnojením. Ve vlhčích polohách se neobejdeme bez chemické ochrany. Používané chemické přípravky pouze zabraňují vzniku infekce, ale neomezují už průběh nemoci v rostlinách, které již byly infikovány. Proto se doporučuje preventivně postřikovat již od stadia bičíku v týdenních až čtrnáctidenních intervalech (závisí na počasí) až do zralosti natě. Proti cibulové písni lze použít Kuprikol 50, Neroxon 50, Perozin 75 B, nebo zatím nejúčinnější přípravek Dithane M 45. Vzhledem k tomu, že dopisy cibule mají na svém povrchu voskovou vrstvičku, která značně snižuje přilnavost přípravků, do postřikových kapalin přidáváme smáčedla (Citowett, Agral80, Sandová conc., Monillant C 7444). Zahrádkářům jsou těžko dostupné a proto si můžeme pomoci i jinými znáčadlami, např. přípravky na mytí nádobí (Pur, Jar) v koncentraci 1 ml na 10 L postřikové kapaliny.
Antraknóza cibule
Druhou obávanou chorobou houbového původu je antraknóza cibule. Infekce rostlin se projevuje během růstu, i když vlastní hniloba většinou ve skladovacím prostoru. Jak tato hniloba vypadá, netřeba se tolik zmiňovat, protože ji zná nejen každý zahrádkář, ale i každá hospodyňka. Nejsilnějším faktorem, který rozhoduje o tom, zda bude cibule při skladování hnít, je průběh počasí na konec vegetace a během sklizně cibule. Pokud je počasí vlhké, můžeme počítat se silným výskytem hniloby. Při preventivních opatřeních na omezení výskytu hniloby je třeba dodržovat všechna opatření uvedené při cibulové plísni (stanoviště, odstranění plevelů, zalévání, hnojení a pod.). Na dlouhodobé uskladňování dáváme přednost cibule vypěstované ze semene před cibulí šlechtěnou odrůdou ze sazečky. Velký význam při omezování ztrát hnitím cibule po dobu uskladnění má období a způsob sběru. Nejvhodnější je sklízet, když jsou už polehání, ale ještě zelené listy a krček je šťavnatý. V tomto období cibuli i s natí vytáhneme ze země a takto necháme na záhoně 7-10 dní. Teprve potom odstraníme nať a očištěnou cibuli uložíme. Způsob uskladnění je posledním faktorem, který ovlivňuje výskyt hniloby. Nejlepší je uskladňovat cibuli při teplotě jen několik stupňů nad nulou v prostoru bez větších tepelných rozdílů. Delší lze uskladňovat pouze mechanicky nepoškozenou cibuli. Během uskladňování je vhodné cibuli několikrát prohlédnout a včas odstranit všechny pučící i hnijící cibule.
Květilkám cibulový
Z několika škůdců, které mohou způsobovat škody na cibuli, můžeme v některých oblastech za vážného škůdce považovat květilkám cibulovou. Larvy této nápadné mouchy vyžírají pletiva cibulí. Poškození je vždy doprovázeno měkkou bakteriální hnilobou, kterou snadno poznáme podle nepříjemného zápachu. Škody způsobují larvy dvou generací jarní i letní. Nebezpečnější je jarní generace, protože napadá ještě mladé rostlinky a tím, že jsou ještě malé, zničí větší počet. Účinná ochrana proti tomuto škůdci se neobejde bez chemické ochrany. Kde se vyskytuje tento škůdce pravidelně, postřikujeme Metation v období náletu much a kladení vajíček (tj. v polovině května a začátkem června).Vhodné je také moření osiva přípravkem Primicid 20 SD, nebo zalévání vyrůstajících rostlinek přípravkem Basudin 60 EC (0,1%,) nebo Birlane 24 EC (0,2%) v dávce 0,5 l kapaliny na běžný metr řádku. Výskyt květilkám cibulové podporuje hnojení kejdou z chlévů a časté pěstování cibule na jednom místě.