Červená řepa navrací mládí
V posledních letech jsme propadli množství nejrozličnějších léků a přitom ty nejúčinnější máme hned po nosem. Jedním z nich je i červená řepa, která je ideální prevencí proti zákeřné rakovině, či jiným chorobám. Navíc působí i jako omlazovací kúra.
Červenou řepu si mnozí z nás pamatují právě z dob školky, kde nám ji pravidelně rozprostřeli k obědu. Tehdy jsme si příliš neuvědomovali, jak tato zelenina pozitivně působí na náš organismus a že dokáže zvrátit i nádorová onemocnění. Stejně podporuje vylučování cholesterolu, olova, či radioaktivních látek.
Vsaďte raději na prevenci
Na co však "čekat" na tyto nepříjemné potíže, buďte o krok vpřed a vyhněte se jim vhodnou prevencí. Červená řepa, spolu s mrkví a celerem tvoří základ při preventivních šťávových kúrách. Červená řepa, kterou si můžete snadno připravit i vy sama doma nebo i přímo koupit , má také svá omezení.
Jaké množství červené řepy třeba konzumovat?
Vzhledem k účinkům přehánění byste neměli vypít více než 50-100 ml za den. V některých případech (asi 10-14% populace) se objevuje po konzumaci této zdravotně účinné zeleniny problém v podobě do červena zbarveného moči nebo stolice. Na první pohled šokující, ale ve skutečnosti je to jen varovný signál toho, že vaše tělo trpí nedostatkem železa. Alternativou může být i to, že se železo jako prvek ve vašich střevech těžko vstřebává.
Každopádně červená řepa na tento problém nejen že upozorní, ale pomáhá ho i částečně řešit. Reguluje totiž funkci trávení. Kořen červené řepy obsahuje významné množství rostlinné vlákniny, která usnadňuje činnost střev a snižuje hladinu cholesterolu v krvi.
Červená řepa jako lék na prodloužení mládí
Červená řepa nepůsobí blahodárně jen na vnitřek organismu, ale i na náš zevnějšek. Díky křemíku nazývaném také "minerál krásy" přispívá k pevnosti a pružnosti pokožky, jejíž dodává i lesk a hladkost. Dobře působí i na zdraví cévních stehen, kvalitu vlasů i nehtů.
Autor: Věra Valková