Jaké vína k předkrmům
Pokud jsou podávány pokrmy bez octu, tak k nim můžeme předložit víno jemné chuti a mírné vůně.
Studená mísa, na níž převládá pečené kuře, šunka s vejcem a kaviárem, se velmi dobře snáší s Rulandské bílé, nebo Vetlínskym zeleným.
Předkrmy v aspiku nebo ruské vajíčka se dobře zapíjejí Ryzlink vlašským, Starohorské nebo Pálavských bílým.
Předkrm složený z tresčích jater, sardinek a pod. si žádá vína s nižším obsahem kyselin, jako je například Muller Thurgau, Zámecký výběr, zda Ludmila bílá.
Kapra v aspiku nebo kapra marinovaného třeba nutně doplnit Znojemské radničního, Neuburské nebo Blatnické Roháčů.
Šunkový závitek se smetanovým sýrem se dobře snáší s poezií a Bzenecká Lipka.
Husí játra je nutné doplnit Vetlínským zeleným, Neuburské či bohatýři.
U předkrmů platí zásada, že jsou doplněny lehčími bílými víny, případně i vínem šumivým. K těžším předkrmům podáváme vína plnější i kořenitější.
Pokud jde o pracovní pohoštění, je obvykle složeno z obložených chlebíčků, ke kterým patří vína sušší, než je Ryzlink vlašský či Pálavské bílé. K jemným pokrmům při obchodních jednáních volíme pohár suchého sektu značky Venuše nebo Rady, protože žádné víno nezbytné povzbuzovat tak, jak pohár dobrého sektu.
Pokud je jako předkrm mísa s Rostbíf, uzeným jazykem, paštikou ze zvěřiny a pod. je velmi vhodné podat pohár červeného sektu. K slaným druhům předkrmům však šumivá vína vhodná nejsou. V takovém případě se podávají vína bílé a suché.
Teplé předkrmy, jako například omeleta se šunkou, se podávají se Sylvánské zeleným, Vetlínskym červeným nebo Neuburské.
Teplá šunka se špenátem, uzený jazyk, omelety s houbami snesou vína červená, jako například Červený kvítek, Svatovavřinecké i Frankovka.