Zimní grilování
Grilování spojujeme spíše s teplejšími měsíci. Tento způsob úpravy jídla je totiž často součástí rodinné oslavy nebo příjemného přátelského posezení. Kdo by odmítl uvolněnou atmosféru party s vůní ohně, opékání masa a s mlsáním grilovaných specialit hostitele? Ale, vzdávat se podobných zážitků nemusíme ani v zimě. Naopak, můžeme je zažívat během celého roku. Stačí se na čas, pro tuto činnost neobvyklý způsob, dobře připravit a správně vybavit.
Předpokladem úspěšného grilování na sněhu je kvalitní gril s poklopem, který dokáže pokrm ochránit před nepříznivým počasím. "Pak není žádný problém připravit jídla stejně chutné jako v létě. Přiznávám se, že tento způsob tepelné úpravy je mým oblíbeným a nehodlám se ho vzdát ani ve dnech, když venku pořádně mrzne. Vše je otázka správného grilu, který vás v drsnějších podmínkách nezklame, "říká Zdeněk Polreich, mediální známý český šéfkuchař a velký příznivec grilování.
V podobných domácích pomocnících se dá teplota stabilně nastavit a tím se zajistí propečení masa, případně i celé krůty, i při minusových teplotách. Takový gril je více účelně použitelný. Na rošty můžeme položit nízké i hluboké pánve nebo pečící plech. Pak není těžké uvařit si na grilu i zelňačku nebo tradiční jídlo s houbami a kroupami a upéct domácí štrúdl i perníky. Hotové vánoční menu, které však chutná jinak a které si nakonec vychutnáváme v jídelně vyhřáté ohněm z krbu. Pokud si však troufáme, grilované steaky či bylinkové brambory můžeme konzumovat klidně i na zasněžené terase nebo před chatou v zimní přírodě. No doporučuje se nejprve dobře zahřát horkým grogem.