Zelené bylinky
Voňavé vitamíny z čerstvých zeleninových natí si můžeme dopřát i v zimních měsících. A nemusíme mít ani velké zkušenosti s pěstováním bylinek.
Z větší petržele si odřízneme z vrchní hrubší části asi 2 cm kousek, který vložíme do mělké misky s vodou a tu položíme na poličku v kuchyni. Při běžné interiérové teplotě okolo 20 ° C začne torzo kořene v průběhu několika dní vyhánět zelené natě. Pak kořen zasadíme do zeminy v květináče tak, aby asi centimetr vyčníval. Takto nám nať plná vůně a vitamínů vydrží i přes vánoční svátky.
Podobně si pohrajeme i s odřezků celeru. Asi o dva týdny se nám odvděčí natí výrazné chuti, která vylepší masové vývary či pečené brambory.
Pro získání cibulové natě, která má i antiseptické účinky, potřebujeme malé cibulky. Nejprve je namočíme do vody a po 24 hodinách zasadíme do země. Doporučuje se zalévat méně, hodně vody cibulce škodí.
Pažitku si můžeme kdykoliv v roce vypěstovat ze semen. Pokud máme k dispozici starší kořínky z léta, několik zdravých oddělíme a přesadíme do nového květináče. Celou zimu si dorůstající úrodou budeme zajišťovat přísun důležitých minerálů a vitamínu C.
Autor: Blanka Deková