Vepřové maso

Maso kupujte vždy čerstvé, protože na mraženém pořádně nevidíte v jakém je stavu. Pokud je maso kvalitně vyřezané stačí ho okořenit a hned upéct, protože má v sobě minerály a sůl. Upečené třeba posolit hrubou mořskou solí. Pokud je maso vyzrálé můžete ho osolit i před pečením. Nikdy ho však nenechte v soli, jinak z něj vytáhne vodu. Čerstvé maso nepotřebuje špíkovanie slaninou, můžete tak však zpestřit chuť.

Vepřová panenka

Během tepelné úpravy ji nikdy nepropichujte, protože ztrácí svou vůni a chuť. Aby se maso nevysušilo pečte ji nejvíce 30 minut.

Připravujte ji v celku nebo jako medailonky nebo ji pokrájejte na nudličky. Při pečení upřednostníte máslo s přídavkem bylinek před olejem.

Vepřová panenka jinak

Zkuste ji posolené a potřenou česnekem zlehka opéct na troše tuku v podobě medailonků a zakomponujte k ní plátky jablek, podlijeme červeným vínkem, trochu poduste, a pak podávejte spolu s brusinkovou omáčkou, získáte zajímavou chuť.
Vepřové maso

V mrazáku ho uchovávejte při teplotě - 18 stupňů.

Vepřová kýta

Před pečením povrch masa nařízněte do tvaru čtverečků, a pak povrch potřete olejem a posolte, maso bude krásně křupavé.

Vepřovice - tipy co použít ze zabíjačky

Hlava - připravuje se z ní tlačenka, jitrnice nebo je přídavkem do huspeniny.
Lalok-jeho použití je především prioritní při výrobě jitrnic nebo paštik. Můžete ho však konzumovat i studený či uvařený.
Ocásek - Také se používá při přípravě huspeniny, ale oblibě se těší také pečený vařený.
Kolena - Jsou nedílnou součástí při přípravě huspeniny a tlačenky. Chutné jsou však i vařené, pečené nebo dušené se zeleninou.
Nožičky - Vedle koleni jsou stejně důležité při přípravě huspeniny a při přípravě rosolů. Vývar z nožiček se dá využít i při výrobě tlačeniek.
Jazyk-Můžeme ho udit, ale před konzumací je třeba ho uvařit a nakrájet ho na tenké plátky, je to pochoutka. Pokud je jazyk čerstvý také se připravuje vaření, ale i pečením, dušením a je vhodný na grilování.
Játra - Je j použití je nejčastěji při přípravě různých zabijačkových pokrmů a také paštik. Při okamžité spotřebě ji připravujeme jako minutky na pánvi. Játra se přidává i do zabijačkové polévky.
Plíce - Využívají se při přípravě jitrnic, nebo jejich připravujeme samostatně například na smetaně, dušené nebo vařené.
Srdce - Přidává se do směsi na výrobu tlačenky a jiných jaternicových specialit. Stejně jako plíce ho připravujeme i na smetaně nebo na slanině.
Ledviny - Před použitím je důležité je řádně vyprat ve vlažné vodě. Pokrájené na plátky jejich upravíme dušením nebo pečením.
Krev - Důležitá součást při zabijačce. Je nenahraditelná jako součást krvavničiek nebo z ní můžete uvařit černou zabijačkové polévku s Krupka.
Kůže - Také ji můžete použít při přípravě huspeniny.
Na zjemnění zabijačkových pochoutek do nich přidáváme bílé pečivo, především housky. Dříve se netrhala na malé kostičky nejprve namočí do vody.

1. Játra (kotlety)

Je velmi kvalitní částí vepřovice. Využívá se nejčastěji na pečení v celosti (rolády, kotlety), dušení (soté) a na přípravu smažených řízků.
 

2. Panenská svíčková

Je nejjemnější a nejkvalitnější částí vepřovice. Používá se zejména na přípravu minutek (medailonky, steak), ale i na pečení v celku a dušení. Je velmi vhodné i do marinování.
 

3. Stehno

Asi nejčastěji využívaná část z vepřového masa. Dělí se na vrchní, spodní šál a nejcennější orech.V domácích kuchyních se využívá především pro pečení v celku, ale i na vyrážení. Je třeba ho řezat napříč vláken, aby se rychleji připravilo.
 

4. Ocásek

Část vepřovice, ve které se nachází méně masa. Tato část obsahuje spíše kost, tuk a částečně kůži. Nachází se v něm však kolagen, který podporuje tuhnutí, proto je ocásek vhodný na vaření hlavně při přípravě huspeniny. Připravíte z něj i guláš, vývar do polévek (fazolová polévka ...), můžete ho i upéct v celku.
 

5. Plec

Je to část masa charakteristická nitrosvalově tukem, není to však tučné maso. Využijete ho na přípravu ragú, vepřový nebo segedínský guláš, také je vhodné na mletí, přípravu soté, ale i na pečení v celku, dušení, grilování a uzení.
 

6. Bůček

Při této části se střídá svalovina s tukem. Při chudších kusech by měla převládat zejména svalovina. Někdy se vyskytuje téměř bez tuku. Připravujeme z něj guláše, také ho využíváme na pečení v celku, mletí, a také na plnění.
 

7. Krkovička

Jedná se v podstatě o část krku. Tato část je charakteristická přerostlý, ne však mastným masem. Obsahuje nitrosvalově tuk. Může se prodávat buď s kostí nebo bez kosti. Z krkovičky můžeme připravit řízky, steaky nebo ji použít na pečení v celku, grilování a uzení.
 

8. Šunkový výřez

Je to hubená část bůčku. Je vhodná zejména na uzení nebo vaření.
 

9. Lalok

Jde vlastně o podhrdlinu. Má velký podíl tuku asi 70 - 90% a zbytek tvoří prorůstání svalovou tkání. Je výborný jako jateční výrobek (opaprikovaný a obvarený). Můžete ho vyudit jako slaninu, nebo jej použít do klobás a jiných masných výrobků.
 

10. Kolínko

Dělí se na přední a zadní. Rozdíl je hlavně ve velikosti. Zadní má větší podíl masa. Obě části jsou charakteristické především houževnatým svalovou tkání s velkým množstvím šlach a jsou tvrdší. Také jako ocásek obsahuje i koleno látku kolagen, která napomáhá při zatuhnutí, a proto se využívá zejména při přípravě huspeniny. Koleno je však výborné i na pečení, uzení a také ho po vykostění můžete použít na grilování. Využívá se však i jako surovina do masných výrobků (tlačenka, jelita ..).
 

11. Nožičky

Další nezaměnitelná část na přípravu huspeniny, protože i koleno a ocásek, tak i nožičky obsahují kolagen. Podíl kosti tvoří asi 90%. Kromě huspeniny můžeme nožičky použít i na přípravu polévek.
 

12. Hlava

Tato část je charakteristická nízkým podílem masa, velkou kostí, silnou kůží, šlachami a klouby. Nejcennější jsou líčka, tak se totiž nachází jemné a chutné maso. Hlava se využívá zejména na přípravu huspeniny spolu s kolenem, nožičkami a ocáskem. Další a asi nejčastější využití je při zabijačce, protože hlava se využívá při přípravě tlačenky, jitrnice a jiných masných výrobků.

Komentáře k receptu

comments powered by Disqus