Vaření brambor je umění
Tepelná úprava brambor patří k těm jednodušším alternativám vaření. Přesto je dobré orientovat se v charakteristice chování této základní potraviny, abychom ji neznehodnotili.
Brambory hned po oloupávaní vkládáme celé do studené vody s trochou citronu nebo soli, protože vlivem kyslíku na vzduchu by začali černat. Ale ve vodě je nenechávejme příliš dlouho, aby se nevylouhovali.
Pro vařením je pokrájíme a vložíme do hrnce.
Na sporák je dáváme vařit zalité studenou vodou, do které pro chuť můžeme vhodit i větvičku petrželky. Trochu oleje zase zabrání, aby nevykypěli.
Výjimkou jsou jen nové brambory, ty vkládáme do vroucí vody.
Staré brambory necháme od bodu varu vařit maximálně 25 až 30 minut, protože bychom je připravili o důležité živiny. Vitamin C se rychle ztrácí i v železných, měděných nebo poškozených hrncích.
Nové vaříme ještě kratší dobu.
Vodu z uvařených brambor nikdy nevyleváme. Je obohacena vitamíny a stopovými prvky minerálů, které se z brambor vyplavily. Můžeme z ní okamžitě uvařit zeleninovou polévku nebo ji nechat zamrazit a později použít jako základ pro přípravu omáčky nebo na podlití dušeného masa.
Při vaření brambor ve slupce je situace jednodušší: vybereme stejně velké plody, aby ty větší nebyly polosyrové, dobře je umyjeme, zbavíme je klíčků pro obsah jedovatých látek a do vody přidáme trochu soli nebo lžíci oleje, aby nepopraskaly. Uvařené je zchladíme rychle studenou vodou, budou se snadněji loupat.