Uskladnění švestkových knedlíků

Když se odhodláme uvařit švestkové knedlíky, tak ať to za to stojí. Udělat bramborové těsto vyžaduje čas. Proto si zvykneme připravit větší množství, než jsme schopni zkonzumovat. Jak nejlépe švestkové knedlíky uskladnit, abychom si na nich jako čerstvých mohli pochutnávat řekněme za pár týdnů?
Můžeme je zmrazit syrové. Švestky obalené v bramborovém cestě rozložíme na plastové tácku a na hodinku je dáme částečně zamrazit. Předzmrazit je můžeme i v umělohmotném obalu na vajíčka, které dobře vymyjeme. Pak se už nelepí a můžeme je přemístit do mikrotenového sáčku. Takto pokračujeme, dokud nezpracujeme všechny švestkové knedle. Když dostaneme časem na moučné jídlo chuť, odebereme potřebné množství a uvaříme. Do vroucí vody je můžeme dát i nerozmrazené, když budou hotové, vyplavou na povrch.
Všechny knedle uvaříme v dostatečném množství vody najednou. Vyjmeme a rozložíme na plechu vystlaném pečícím papírem nebo alobalem, aby vychladly. Když se už nelepí, nadávkujeme je na umělohmotné tácky po 6 až 8 kusů, vložíme do mikrotenového sáčku a uložíme do mrazničky. Když je vyndáme na konzumaci, už je samozřejmě netřeba vařit, pouze zahřát ve vroucí vodě. Rozmrazit a ohřát se však dají i v mikrovlnné troubě.

Pár dobrých tipů:

  • Těsto na švestkové koule nebo šišky připravujeme z čerstvě uvařených brambor, případně uvařených nanejvýš den předtím.
  • Hotové těsto nenecháme dlouho stát, neboť začne řídnout a museli bychom do něj zadělejte další dávku mouky. Kvalita se však otálením zbytečně snižuje.
  • Po uhnětena těsto vložíme asi na půl hodiny do chladničky, pak se bude lépe tvarovat.
  • Bramborové těsto bude kypřejší, pokud spolu s vařenými bramborami nastrouháme nebo umeleme i pár sucharů. 
  • V případě větších švestek, stačí do těsta vkládat jen poloviny. Pokud máme kyselejší druhy ovoce, pecky vyjmeme a do nitra každé švestky vložíme kostku cukru nebo lžičku krystalového.

Komentáře k receptu

comments powered by Disqus