Těsto
Kynuté, piškotové, linecké, třené, lístkové, zda odpalované těsto. Víte, které jak připravit a na jakou pochoutku ho použít?
Těsto na namáčení
Tento typ cesta je velmi podobný hutnějšímu cestu, ze kterého se připravují například lívance. Můžeme do tohoto těsta namáčet například krajíce staršího chleba, které jsou spojeny švestkovou marmeládou nebo použijeme plátky jablek. Pak se opékají z obou stran ve vyšší vrstvě rozpáleného tuku, dozlatova. Na pečení nebo fritování je nejlepší použít tuky bez obsahu vody. To jsou neutrální oleje, kokosový tuk (můžeme nahradit 100% tukem) nebo rozpuštěné máslo, protože se nepálí a nedymia. Pokud fritujeme teplota by měla být v rozmezí 175 ° C až 190 ° C.
Postup:
Ušleháme nahusto 0,2 litru smetany se špetkou soli. Přimícháme 200 g prosáté mouky a 2 vejce. Potom těsto přikryjeme a necháme alespoň na hodinku odležet.
Do litinového hrnce nebo fritézy nalijeme litr oleje a dáme ohřát. Pokud nemáme k dispozici teploměr, který by ukázal teplotu můžeme použít vařečku, kterou obrátíme a ponoříme do použitého tuku. V případě, že se v jejím okolí vytvářejí bublinky znamená to, že tuk má potřebnou teplotu.
Promícháme opět těsto a jednotlivé porce do něj ponoříme. Pak je budeme péct v tuku z obou stran dozlatova. Upečené kousky vyjmeme naběračkou a necháme je okapat a servírujeme co nejdříve.
Chlebový kvásek
Chléb, který se připravuje z droždí bývá nejčastěji chléb z bílé mouky případně moučné směsi. Nemá pórovitou ani měkkou konzistenci, a právě proto vyžaduje trojnásobně delší čas na vykynutí. Takový světlý chléb má nejlepší chuť ihned po upečení a vyžaduje zvýšenou péči. Čerstvě upečený chléb můžeme zamrazit nebo zbytky můžeme použít na topinky. Pokud připravujeme těsto z celozrnné mouky musíme použít i kvásek, protože droždí nemá dostatečnou kypřící schopnost.
Postup:
Přísady na kynuté těsto musí mít vždy pokojovou teplotu. Do větší misky prosijeme mouku, do které uděláme důlek. Do ní rozdrtíme droždí, přisypeme trošku cukru a přilijeme vlažnou tekutinu, ať už mléko nebo vodu. Spolu vše promícháme s trochou mouky, dokud nemáme kaši. Moukou poprášíme kvásek a zakryjeme ho utěrkou. Kvásek necháme v klidu asi 15 až 30 minut při pokojové teplotě, což je kolem 24 ° C. Na povrchu mouky se nám vytvoří jemné trhlinky.
Jiný způsob je, pokud: Do většího hrnku rozdrobíme droždí, které smícháme spolu s cukrem as 0,1 litrem vlažné vody. Potom ho přikryjeme a necháme odstát asi 15 minut. Takto nezkvašené droždí nalijeme do mouky a pak přidáme zbylé suroviny.
Nepřehlédněte: Recept na Domácí chléb
Jak se mísí kynuté těsto
V tomto případě platí hlavní zásada kynutého těsta a tou je, že čím déle a důkladněji se těsto mísí, tím je chléb vzdušnější. Abychom dosáhli takového výsledku použijeme lepek, který najdeme v pšenici av pšenici špaldové. Proto je těsto vláčné a poddajné. Těsto zvětšuje svůj objem během kynutí, protože droždí vylučuje bublinky oxidu uhličitého. Těžké těsto si při hnětení vyžaduje hodně síly v rukách a také vytrvalost. V případě, že máme kuchyňský robot přenecháme tuto činnost jemu. Rovněž nám mohou napomoci i hnětací vidlice elektrického mixéru.
Postup:
V míse rozdělíme na okraj mouky všechny přísady, které mají vždy pokojovou teplotu. Přiléváme zbylou vlažnou tekutinu a elektrickým mixérem nebo vařečkou těsto důkladně zpracujeme.
Těsto dále budeme zpracovávat rukama do tehdy, dokud se nepřestane lepit na misku. Těsto si vyklopíme na desku a dlaněmi ho míchat alespoň 10 minut, dokud těsto není zcela pružné a na omak i suché.
Těsto vyformujeme do koule, opět ho přikryjeme a necháme ho kynout na teplém místě. Kyne do tehdy, dokud nemá dvojnásobný objem, což trvá přibližně 30 až 60 minut. Po etapě kynutí ho znovu promícháme, vytvarujeme podle receptu a necháme ho opět kynout 15 a 30 minut.
Kvásek na moučníky
Pokud chceme připravit správný kvásek je důležité, aby měly všechny suroviny stejnou teplotu. Proto je nejlepší, pokud se připraví minimálně 30 minut před smícháním. Důležité je, aby droždí bylo čerstvé, aby se mohli kvasinky během kynutí rovnoměrně množit. Pokud používáme instantní droždí je celkem zbytečné kynutí ve třech etapách, protože se všechny suroviny mísí současně. Pečivo z čerstvého droždí se vyznačuje mírně nakyslou chutí, kterému dávají přednost znalci.
Postup:
Do misky prosijeme 500 g mouky, podrtit jednu kostku droždí a posypeme čajovou lžičkou cukru. Zalijeme 1/8 litru vlažného mléka a přidáme ještě trochu mouky, pak vše spolu promícháme. Vytvořený kvásek opět posypeme troškou mouky a přikryjeme. Na teplém místě necháme těsto kynout přibližně 15 až 30 minut.
Na okraj mouky rozdrobíme 50 g měkkého másla, špetku soli, 75 g cukru a lžíci vanilkového cukru. S kváskem promícháme všechny přísady a 1/8 litru vlažného mléka, dokud nemáme těsto celkem lesklé a hladké. Opět ho zakryjeme a necháme kynout, dokud nezdvojnásobí svůj objem. Přibližně 30 až 60 minut.
Těsto opět trochu propracujeme a na pomoučeném pracovní desce ho rozváľakme, pak ho přeneseme na vymazaný plech. Takto vytvořený plát těsta můžeme pokrýt například kousky ovoce, případně ho posypeme rozinkami, oříšky a skořicovým cukrem. Koláč necháme kynout ještě 15 minut. Pečeme ve vyhriaej troubě na 200 ° C přibližně 30 až 40 minut.
Kynuté těsto na Vánočku
Tento druh cesta není náročný na přípravu, avšak vyžaduje více času, aby se mohli kvasinky v droždí množit v klidu, vlhku a teple. Těsto bude kynout podle toho jaký druh přípravy zvolíme. Pokud se rozhodneme pro tzv.. teplou metodu budeme dodržovat tři etapy, které jsou popsány dále. Pokud se rozhodneme si připravovat těsto tzv.. "Studenou metodou" nejdříve zpracujeme všechny přísady, pak se těsto překlopí a následně uloží na chladné místo. V postupu uvádíme přípravu kynutého pletence "studenou metodou" z celozrnné mouky.
Postup:
Na začátek si zpracujeme kvasnice. Kostku droždí rozdrobíme do 1/8 litru vlažného mléka a budeme míchat, dokud se nerozpustí.
Na pěnu utřeme 3 žloutky se 100 g změklého másla, špetkou soli a 5 lžícemi javorového sirupu. Do masy přidáme nastrouhanou citronovou kůru a 500 g pšeničné celozrnné mouky a rozmíchané droždí.
Prohněteme vykynuté těsto, pak ho přiklopíme a necháme ho odležet přes noc na chladném místě. Pozor ne více než 12 hodin! Těsto nám během noci ztuhne a zdvojnásobí svůj objem. Do takto připraveného těsta přidáme 100 g rozinek, které je nejlepší namočit v rumu a 50 g kandované citrónové kůry. Těsto opět necháme na kratší dobu vykynout.
Pomučí si pracovní desku, na které si připravíme z těsta 3 až 4 válečky a spleteme je do copu. Potřeme tukem plech, na který přeneseme cop, který potřeme vajíčkem s mlékem a můžeme posypat s mandlemi. Na střední příčku vložíme do studené trouby zpracovaný cop a budeme péct při teplotě 200 ° C asi 40 - 50 minut. Pečeme do tehdy, pokud nemáme zlatavou kůrku.
Kynuté listové těsto
Toto těsto je připravované "studenou metodou", které je ještě obohaceno o máslo. Trošku mouky a tukovou placku zapracujeme při skládání do kynutého těsta. I když je příprava tohoto těsta celkem komplikovaná, výsledek v podobě křupavých lupáčikov s různými nádivkami, tvarohové a jablečné taštičky či ořechové slimáky, stojí skutečně zato. Nejlépe chutná čerstvé pečivo složené právě z plechu.
Postup:
Ve čtvrt litru mléka rozpustíme 30 g droždí, pak smícháme s 50 g měkkého másla, 500 g mouky, 75 g cukru, špetkou soli a dvěma vajíčky. Přikryjeme si těsto a vložíme ho na tři hodiny do chladničky.
Na přípravu máslového těsta budeme potřebovat 50 g mouky a 250 g másla, které prohněteme a vytvoříme si z něj bochník o rozměrech 10 x 12 cm. Opět prohněteme kynuté těsto, které vyválíme na obdélník velikosti 25 x 30 cm.
Tento máslový plát zabalíme do kynutého těsta, pak ho rozválíme a na 20 minut ho odložíme do chladničky. Takový pracovní postup se označuje jako jednoduché přeložení.
Prokládání cesta
Tímto způsobem si umíme připravit velmi chutné listové těsto s příchutí kynutého těsta a čerstvého másla. Pracovní postup je téměř stejný jako při obyčejném listovém těstě. Třikrát přeložíme jednoduchým způsobem hmotu, kterou pokaždé necháme odležet v lednici alespoň 20 minut a pak ji znovu rozválíme.
Postup:
Dostatečně püemíst'ujete těsto rozválíme na pracovní desce, kterou ji třeba před tím pomučí. Těsto rozválíme na plát velikosti 25 x 30 cm. Do středu plátu z kynutého těsta vložíme máslový plát, který by měl být stejně tuhý jako těsto. Vodou potřeme okraje a oba pláty spojujeme poklepáváním válečku.
Těsto, které jsme si přeložili vyválíme na plát o rozměrech 25 x 30 cm. Vždy dbáme, aby se těsto premiesilo shora dolů a zleva doprava. Dvě třetiny těsta složíme na sebe a zbývající část na ně přeložíme. Do chladničky vložíme těsto na 20 minut a pak daný postup překládání opakujeme dvakrát.
V místnosti s pokojovou teplotou necháme těsto ležet několik minut. Pak z něj můžeme tvarovat požadované tvary. Například můžeme vyválet pásy na šířku 15 cm, které rozkrojíme na trojúhelníky a následně si z nich vyhotovíme rohlíčky. Rohlíčky potřeme rozmíchaným žloutkem a budeme je péct v troubě při teplotě 220 ° C přibližně 15 minut.
Linecké (křehké) těsto
Připravit si linecké těsto je velmi jednoduché a rychlé. Potřebné je pouze ho nechat odležet na delší čas v chladničce. Jeho hlavní část může tvořit cukr, ale známe i slaný variantu. Proto jsou možnosti použití daného cesta neomezené. Můžeme z takového těsta připravit jemné sýrové pečivo, koláče s různými nádivkami, korpusy na dorty a zákusky, ale i drobné vánoční pečivo. Pokud si chceme připravit sladkou verzi cesta použijeme vzorec 1:2:3 což znamená, že na jeden díl cukru připadají dva díly tuku a tři díly mouky. Vajíčko ani tekutina nejsou zcela nezbytné, ale pokud chceme můžeme je přidat.
Postup:
1. Na pracovní desku prosejeme 225 g mouky a do jejího středu si vyhloubíme důlek, do které přidáme žloutek, 75 g cukru a na samotný okraj jamky nasypeme špetku soli. Na menší kousky pokrájíme 125 g vychlazeného másla a rozložíme ho do jamky.
2. Všechny přísady rychle zpracujeme na pružné a zcela hladké těsto. Při zpracování je nejlepší, pokud máme studené ruce. Zpracovanými cesta vyhotovíme bochník, který zabalíme a vložíme do lednice na nejméně půl hodinky.
3. Na pomoučeném pracovní desce rozválíme křehké těsto. Ale dáváme pozor, aby se do něj nedostala další zbytečná mouka, protože by to mohlo docela narušit kvalitu samotného cesta. Pomocí kuchyňského válečku přeneseme těsto do formy. Těsto, které z ní přečnívá přes okraj odřízneme. Budeme péct 20 minut do zlatohněda při teplotě 200 ° C.
Masa na Lnice
Směs, kterou potřebujeme na přípravu se skládá ze sněhu z bílků, cukru, ořechů, mandlí, různého sušeného ovoce nebo čokolády. Ale známe i jiné možnosti jak si můžeme vyhotovit těsto na Lnice. Můžeme do nich přidat i například marcipán. Pro Lnice je typické, že se často pečou na oplatkách, protože se při tomto způsobu tak často nepoškodí při jejich vybírání, jako když je pečeme přímo na plechu. Pokud jejich pečeme na papíře nebo vymaštěném plechu nejjednodušší je přeneseme pomocí stěrky.
Postup:
Na začátek si připravíme sníh, do kterého budeme postupně přimíchávat cukr. Přidáváme ho do tehdy, dokud není sníh zcela lesklý a tuhý.
Vařečkou zlehka přimícháme do sněhu například oloupané nakrájené mandle, případně jiné zmiňované suroviny.
Na plech zda oplatky budeme pomocí dvou namočených lžiček tvarovat hromádky. Vždy při rozložení na plechu necháváme rozestupy, protože se Lnice při pečení vždy zvětší. Pečeme je na střední příčce trouby asi 12 minut při teplotě 190 ° C.
Velmi chutné jsou Plněné kokosové Lnice
Mražené listové těsto
Vlastní příprava listového těsta se za poslední dobu stala velmi ojedinělou, protože máme k dispozici mražené těsto s vysokou kvalitou. Nejčastěji je možné zakoupit mražené těsto v balení po 0,5 kg. Takové těsto bývá nejčastěji balené na 5 plátků. Tyto pláty si po odbalení rozložíme vedle sebe a necháme je rozmrazit při pokojové teplotě, což trvá asi 10 až 15 minut.
Postup:
Na pomoučeném vále rozválíme listové těsto směrem shora dolů a zleva doprava na velikost, která nám vyhovuje. Na váleček nikdy moc netiskneme. Pokud budeme Valko těsto na obě strany vždy se nám udrží požadované tvary při pečení.
Potřebné tvary si vykrajujeme buď určenými formičkami nebo tenkým a ostrým nožem. V případě, že jsou okraje těsta dobře pospojovány, pečivo se nám nezačne otevírat. Okraje těsta se nikdy neudělal polevou nebo bílkem, protože by nedržely spolu.
Přebytečné zbytky spojíme a opět je zlehka vyválíme. Tvary z těsta rozložíme na plech, který si předtím opláchneme studenou vodou. Plech před pečením necjáme alespoň 10 minut v chladu.
Slané i sladké pochoutky z listového těsta:
Křehké zákusky s ovocem
Banánová pochoutka
Video: Jablečno - pudinkový koláč
Video: Švestkový závin
Skryté chřestové tajemství
Panzerotti
Pizzové vosí hnízda
Pizzové šatečky
Odpalované těsto
Větrníky, banánky nebo stříkané koláče se připravují z těsta s neutrální chutí. Ale zvláštností při přípravě je, že se před smažením nebo pečením těsto ještě uvaří. Proces "odpalování" znamená, že se zahřeje tuk, voda a mouka, dokud vznikne husté těsto, tzv.. knedlík. Jelikož tradiční odpalované těsto není sladké, můžeme ho naplnit sladkou, ale i slanou náplní. Do placeného sáčky dáme lepkavé a měkké těsto a můžeme z něj stříkat potřebné tvary na plech. Místo sáčky můžeme použít i lžíci. Pokud připravujeme větrníky nebo banánky je dobré, pokud po upečení hned rozkrojíme, čímž z nich unikne přebytečný vzduch.
Postup:
V hrnci přivedeme do varu 50 g másla, špetku soli a ¼ litru vody. Pak dostatečně velký hrnec odstavíme z ohně a najednou do něj vsypeme 200 g mouky. Budeme míchat, dokud se těsto nelepí na nádobu.
Do misky přeneseme těsto, do které přidáme čtyři vajíčka. Promícháme mixérem. Poté co zamícháme první vejce, necháme těsto několik minut vychladnout. Jak budeme přidávat poslední vejce přimícháme ho i spolu s práškem do pečiva, který máme na hrotu nože. Těsto, které nám vzniklo je hladké, lesklé a zlatožluté.
Pokud si chceme připravit větrníky naplníme odpalováním těstem placené sáček, ze kterého budeme postupně stříkat na plech požadované tvary. Větrníky budeme péct asi 20 minut. Troubu si, ale musíme dopředu předehřát na teplotu 220 ° C. Dbáme na to, že během pečení nesmíme troubu nikdy otevřít.
Na samotném začátku pečení nalijeme na dno trouby půl šálku vody, čímž vytvoříme potřebnou páru.
Piškotové vídeňské těsto (biskvit)
Zpěněná a voňavá masa, která je vytvořena z cukru, mouky a vajec se téměř nedá označit jako těsto. Vejce můžeme zpracovat buď celé nebo jejich rozdělíme na žloutky a bílky. Pokud použijeme leckterý způsob musí nám vždy těsto zůstat našlehané, přičemž budou vznikat vzduchové bublinky a tím se objem těsta viditelně zvětší. Pokud chceme do těsta přidat mandle, vlašské ořechy nebo mleté lískové oříšky vždy jejich smícháme s moukou. Podobným způsobem se připravují i jemné koláče, kdy se našlehaná směs spojí s tekutým máslem, které je dobře vychlazené. Při tomto typu cesta je důležité si včas předehřát troubu a těsto dát okamžitě péct, protože má tendenci rychle klesnout.
Postup:
Máslem potřeme dno otevírací formy, pak ji vysypeme strouhankou nebo piškotového drobenkou. Troubu si předehřejeme na 180 ° C.
Oddělíme si žloutky od bílků ze 6 čerstvých vajec. Se 125 g cukru, s 2 lžícemi teplé vody a lžící vanilkového cukru ušleháme žloutky na celkem světlou pěnu.
Polotuhý sníh si vyšleháme z bílků a špetky soli. Za stálého šlehání budeme přidávat 75 g cukru. Šleháme do tehdy, dokud není sníh zcela tuhý. Následně můžeme tuhý sníh přidat do žloutkové směsi spolu se 75 g škrobu a 125 g prosáté mouky. Vše spolu docela zlehka promícháme.
Připravenou formu naplníme piškotovým těstem, uhladíme a pečeme v předehřáté troubě asi 30 minut.
Během prvních 15 minut pečení nesmíme nikdy otevírat troubu!
Piškotová roláda
K rychle připraveným moučníkům patří především piškotové rolády. Roládu natíráme, ještě dokud je plát těsta teplý například nahřátou meruňkovou marmeládou, kterou posypeme moučkovým cukrem. V případě, že chceme roládu naplnit šlehačkou s ovocným pyré, tvarohovým nebo máslovým krémem, vyklopíme teplý plát těsta na vlhkou utěrku. Potom odstraníme papír na pečení, zakryjeme další vlhkou utěrkou a necháme vychladnout. Roládu zdobíme podle druhu náplně, kterou jsme si zvolili.
Připravíme si piškotové těsto ze 100 g cukru, špetky soli, 8 žloutků, lžíce vanilkového cukru, 50 g mouky, 50 g škrobu, čtyř bílků a 50 g kakaa. Zpracované těsto rozetřeme na plech, který jsme před tím vyložili pečícím papírem. Budeme ho péct v troubě, kterou si předehřejeme na teplotu 225 ° C. Pečeme na horní příčce trouby asi 8 až 10 minut.
Na vlhkou utěrku překlopíme upečený plát těsta, pak odstraníme pečící papír, následně jej zakryjeme druhou utěrkou a necháme ho zcela vychladnout.
Můžeme si připravit tvarohový nebo máslový krém. Před natíráním pokapeme plát těsta likérem Cointreau a až potom ho potřeme krémem a srolujeme. Roládu můžeme potřít krémem i na samotném povrchu a pomocí placeného sáčku ji ozdobíme. Přizdobit můžeme kousky pomeranče nebo mandarinky.
Příprava marcipánu
Mandlové těsto patří k jemným cukrovinkám, které se spíše označuje jako marcipán. Nejjednodušší je, když si koupíme už hotové těsto. Ale na dodržování zdravé výživy je nejlepší, pokud si ho připravíme sami. Ořechy můžeme nahradit mandle, a pokud opravdu chceme dodržovat zdravý životní styl používáme raději třtinový cukr nebo med.
Postup:
Identické množství prosátého moučkového cukru a mandlí smícháme s 2 až 3 lžícemi růžové vody na celkem hladkou masu. Nesmíme míchat příliš dlouho, protože by bylo těsto lepkavé. V případě, že se nám těsto lepí na ruce, musíme si je namočit do moučkového cukru, popřípadě tak i několikrát.
Tři oloupané hořké mandle a 300 g sladkých oloupaných mandlí umeleme dvakrát na mlýnku nebo je můžeme i jemně rozmixovat.
Pracovní desku si posypeme moučkovým cukrem a válečkem na ní rozválíme těsto na potřebnou tloušťku a velikost a dále pokračujeme podle receptu.
Marcipánové cukrovinky
Pokud si chceme připravit pralinky použijeme marcipánové těsto, které můžeme ochutit různými příchutěmi. Také ho můžeme obarvit ať už potravinářskými barvami nebo přírodními barvivy, které je mohou obohatit io aroma. Pokud potřebujeme tmavé těsto přidáme kakaový prášek nebo silný kávový extrakt. Těsto obarvíme červeně nebo růžově pokud použijeme řepu, žlutě zabarví těsto šafrán a zeleně koncentrovaná šťáva ze špenátu, která se neprojeví na chuti pralinky.
Postup:
Rozdělíme si mandlové těsto na potřebný počet dílů. Do každé části těsta uděláme malou jamku, kterou naplníme barevnou směsí a důkladně promícháme.
Rozválíme si těsto a budeme ukládat na sebe pláty různé barvy. Z těsta si pak vykrajujeme potřebné tvary. Pralinky můžeme ještě polít čokoládou či cukrovou polevou a následně je podle fantazie ozdobíme.
Slané křehké těsto
Slané křehké pečivo se používá k přípravě křehkého těsta na koláče, na pikantní pečiva s různými zeleninovými, sýrovými nebo masnými nádivkami, tak na sýrové pečivo. Oproti kynuté těsto vyžaduje, aby byly na přípravu daného těsta použity studené suroviny, které je třeba rychle zpracovat. Křehké těsto, aby bylo dost tuhé necháme v lednici odležet od 30 do 60 minut. Takové odleželé těsto se dá snadno rozválíme. Křehké těsto se v postatě skládá z mouky, tuku a soli. Je dobré, když přidá i menší vejce nebo žloutek. Právě vejce chrání těsto před lámáním a drobení.
Postup:
Na pracovní desku si prosejeme 250 g mouky, do které vyhloubit jamku. Do jamky přidáme 125 g studeného másla, které pokrájíme na kousky, žloutek, 2 lžíce ledové vody a ½ lžičky soli.
Vláčné těsto co nejrychleji vypracujeme docela studenými rukama. Pak z něj zpracujeme kouli, kterou následně přikryjeme nebo zabalíme do alobalu a necháme ji 30 až 60 utratí odležet v chladničce. Podle používaného receptu si mezitím připravíme potřebnou nádivku.
Na pomoučeném vále zlehka rozválíme těsto, a pak pokračujeme podle receptu. Například můžeme kolečkem nakrájet 12 X 12 cm čtverečky, na které rovnoměrně rozmístíme připravenou nádivku. Potom překlopíme dva protilehlé rohy čtverce, potřeme je bílkem a silně zatlačíme.
Sněhové pečivo
Těsto na sněhové pečivo se připravuje z usušeného sněhu z bílků a velkého množství cukru. Takto připravené pečivo se často označuje také jako merangue. Pokud chceme dosáhnout rozmanité chuťové variace takového pečiva použijeme mleté ořechy nebo mandle, instantní kávu či strouhanou čokoládu. Ze sněhu si můžeme vyhotovit jemné pečivo jako jsou například sněhové placky. Placky, které budou mít průměr 6 cm stříkáme na plech za pomoci cukrářského sáčku. Stejně známé jsou i dortíky s ovocnou šlehačkou. Na dno dortové formy začínáme stříkat hmotu od vnějšího okraje do středu hladkou trubičkou. V případě, že chceme sněhové pečivo bez příchutě, můžeme si ho připravit předem, ale musí být uloženy na celkem suchém místě.
Postup:
Použijeme misku, která nesmí být ani trošku mastná. Mixérem v ní ušleháme ¼ litru bílků, což je asi 8 vajec, se špetkou prášku do pečiva. Při nižších obrátkách budeme přisypáváme 200 g cukru. Pak ještě zvýšíme obrátky a zašleháme sníh natuho.
Na sníh z bílků prosejeme 200 g práškového cukru 30 g škrobového prášku. Vařečkou zlehka promícháme.
Dva plechy vyložíme pečícím papírem, Troubu si předehřejeme na 100 ° C. Připraveným sněhem naplníme cukrářské kapsa a můžeme stříkat docela libovolné tvary.
V troubě se sněhové pečivo suší 2-6 hodin v závislosti na velikosti. Dveře trouby vždy necháme pootevřená na tloušťku vařečky. Pomůže nám dřevěná špachtle. Půlky hotového pečiva ponoříme do čokoládové polevy a necháme zaschnout. Připravené dortíky můžeme plnit zmrzlinou, šlehačkou nebo ovocem.
Třené těsto
Tento druh cesta vyžaduje, aby se všechny jeho složky mísily dlouho a rovnoměrně. Tak, aby nám vznikla homogenní a hladká hmota. Ve starších receptech se můžeme setkat s tím, že se muselo vejce, mléko a cukr mísit minimálně 30 minut a někdy dokonce i jednu celou hodinu, a to jen jedním směrem. Jelikož se v současnosti používá jemnější cukr, proto se snížil i samotný čas hnětení na 10 až 20 minut.
Pokud si chceme připravit obzvlášť jemné těsto, musíme oddělit bílky od žloutků. Z bílků vyšleháme hustý a pevný sníh. V případě, že použijeme o něco méně cukru a másla, jak je uvedeno v následujícím postupu, je nutné přidat ještě 2 lžičky prášku do pečiva.
Postup:
Nejdříve si předehřejeme troubu na 180 ° C, a potom vytřeme formu máslem, kterou následně vysypeme moukou nebo piškotového drobenkou.
Rozdělíme 4 vajíčka na bílky a žloutky. Z bílků vyšleháme tuhý sníh, do kterého budeme pomalu přisypáváme 75 g cukru a ušleháme dohustit.
100 g cukru, lžíci vanilkového cukru, 200 g měkkého másla a špetku soli budeme míchat na pěnu, dokud se cukr zcela nerozpustí. Postupně budeme přidávat žloutky, 2 likérové skleničky rumu případně Araku a 300 g prosáté mouky.
Do směsi zlehka vmícháme sníh. Připravenou formu naplníme těstem a budeme péct ve střední vyhřáté troubě 50-60 minut.
Ke konci pečení je třeba dřívkem zkontrolovat zda je těsto dostatečně propečené. Vytvořený jednoduchý koláč necháme ještě 10 minut odstát ve vypnuté troubě.
Tvarohové těsto s olejem
Tento druh cesta má všestranné využití a jeho příprava je jednoduchá a rychlá. Je velmi tvárné a má neutrální chuť. Z oslazeného těsta si můžeme připravit ovocné koláče nebo pečivo s rozmanitými nádivkami. Nesladkých verze cesta nachází uplatnění při přípravě pizzy s rozmanitým obložením. Pečivo, které jsme si připravili z tohoto těsta, by se mělo zkonzumovat v den jeho pečení. Protože nejlépe chutná čerstvé, ihned vytažené z trouby.
Postup:
Smícháme 300 g mouky s 2 lžičkami prášku do pečiva, kterou prosejeme na pracovní desku. Uděláme důlek, do které přidáme 6 lžic oleje bez příchutě, dvě lžíce vanilkového cukru, 50 g cukru a vše smícháme. Po lžících budeme přidávat 150 g obyčejného měkkého tvarohu a těsto dostatečně prohněteme.
Na pomoučeném vále si rozválíme hladké těsto na placku, která bude mít tloušťku půl centimetru. Z této placky vykrojíme kolečka buď sklenicí nebo určenou formičkou o průměru 10 cm. Do středu můžeme dát například jablečnou nádivku. Okraje koleček potřeme vodou a pak je dobře spojíme.
Takto si můžeme vytvořit například jablečné taštičky, které budeme péct na pomaštěném plechu 20 minut. Troubu si musíme dopředu předehřát na 220 ° C. Čerstvě upečené taštičky je nejlepší posypat moučkovým cukrem.