Tandoori potraviny
Pod pojmem Tandoori se rozumí maso, ryby nebo chleba připravované ve speciálním hliněném kotli nad přímým ohněm. Tato tradice opékání jídla nad žhavými uhlíky pochází z území středního východu, Pákistánu, Bangladéše, Indie, Afghánistánu, Turecka a některých zemí střední Asie. Jde o starobylou formu přípravy pokrmů, která byla známá již během starověké civilizace žijící při povodí řeky Indus. Říká se, že Tandoori do středního východu a Asie přinesli kočující kmeny Romů, jejichž pra územím bylo okolí Tharskej pouště. Tandoori se stalo oblíbeným zejména během rozšiřování muslimského náboženství v Jižní Asii.
Pokrm Tandoori se připravuje v cylindrickém kotli nebo i peci zvané Tandoor , jejíž pojmenování pochází z jazyka Peršanů. Tato hliněná pec má tvar včelího úlu a bývá zakopaná do země, vestavěná do betonu nebo ohrady. Je to jednak z kuchařských a jednak z bezpečnostních důvodů. V takto vestavěné peci se déle uchovává teplo a zároveň zajišťuje odstup od lidí, kteří by si mohli při kontaktu se žhavým dnem ublížit. Teplo vystupuje ven jen přes vrchní otvor a jeho většina zůstává uvnitř, a to po dlouhou dobu. Dvojité vaření nebo pečení jídla zajišťují vnitřní stěny vyrobené z keramiky, od nichž se žár odráží, a tak zvyšují teplotu až na neuvěřitelných 480 ° C. Díky vysoké teplotě z doutnajících uhlíků, teplotě vznikající odrážením se od stěn a proudícímu horkému vzduchu, je Tandoori jídlo připravené velmi rychle. Vyniká neobvyklou šťavnatostí, přírodním aroma a mírně křupavým povrchem.
Maso připravované na Tandoori způsob je v zemích východu specifické chuti a marinované. Směs zázvoru, papriky, kmínu, koriandru, česneku, kurkumy, citronové šťávy, oleje a množství orientálních koření vytváří jedinečnou a neopakovatelnou chuť exotiky. Skoro vždy se jako "zjemňovadlo" používá jogurt, který vylepšuje a zintenzivňuje chuť masa a marinády. Maso do takové marinády nakládají na několik hodin až dní. Namarinované maso se pak napichuje na delší kovové rožně, které se pokládají do kotle. Tandoori lze nalézt ve vybraných indických a středoasijských restauracích. Avšak namísto dřevěného uhlí mnohé z nich využívají Tandoor na plyn nebo elektřinu, a tak se přirozená chuť kouře vytrácí.
Kromě masa lze na způsob Tandoori připravit i zeleninu či sýr. Velmi oblíbeným pokrmem je i chléb naan, který se na kovové mřížce nebo jiným způsobem vkládá do nitra rozehřáté pece. Indický chléb naan se podobá pita chlebu, pro který je typická křupavá kůrka a měkký vnitřek. Naan se také plní různými masnými (keema naan), bramborovými (Aloo naan) nebo dokonce oříškové (Kashmir naan) náplněmi. Typický neplněný naan se nejčastěji konzumuje s indickým kari nebo Tandoori masem. V Gruzii a v mnoha dalších zemích v Tandoor peci připravují dokonce i velmi známý kebab, samozřejmě pravý jehněčí. Mezi nejznámější recepty patří jihoasijské kuře tikka masala, marinované v rajčatové-kari omáčce, jogurtu, kokosovém krému, okořeněné paprikou, kurkumou a opékané na rožni v Tandoor-e.
Tandoori se obvykle omylem zaměňuje za recept indického kuřete (samozřejmě pečeného v obyčejné troubě) podávaného s Basmati rýží. Pod tímto pojmem se ovšem skrývají všechny pokrmy připravené v hliněné peci nebo kotle, napíchnuté na dlouhé rožně. Takže známe nejen Tandoori kuře, ale i Tandoori ryby, jehněčí, hovězí, skopové maso, Tandoori zeleninu a Tandoori indický chléb zvaný naan nebo roti.
Autor: Karolína Světlá