Sušená zelenina
Je právě sezóna naplněna chutnými dužnatými plody. Daří se kedlubnám, tak jako i mrkvi, paprika červená, Fazolkové lusky dorůstají, dýně se pěkně zaokrouhlují. Každý zahrádkář se proto těší ze své úrody a už jen z toho může mít hlavu v smutku. Jak nejlépe uskladnit všechny druhy sklizené zeleniny tak, aby výsledek námahy nevyšel vniveč. Jednou z možností je sušení.
Dávno objeveny:
Sušení jako přirozený způsob konzervace je známo již odpradávna. Cílem jednoduchého procesu je zbavit tkáně plodů vody, respektive zredukovat její obsah na 10 procent a vyloučit tak problém hnilobných procesů čili rozmnožování mikroorganismů, jejichž živnou půdou je právě prostředí obohaceno vodou. Její odpařením dojde ke koncentraci a tím zvýraznění vůně i chutě sušené zeleniny, která si navíc zachová množství vitamínů a ostatních výživných látek. Takto zpracovávat můžeme zejména mrkev, petržel, kedluben, celer, pórek, cibuli, česnek, fazolky, hrášek a papriku.
Důležitá je příprava:
Zeleninu v první řadě dobře očistíme, zbavíme nejedlých částí a odstraníme i slupku. Omyjeme ji, nakrájíme na hrubší kousky a na tři minuty vhodíme do vroucí osolené vody. Kousky zeleniny pak rychle vyjmeme, necháme okapat a uložíme na čistou gázu na větší plechy, se kterými můžeme snadno manipulovat.
Jak vlastně sušit:
Sušit se dá přirozenou cestou na vzduchu, nejlépe na půdě nebo balkoně, ale musíme být trpěliví, protože tento proces trvá celé dny. K výsledku se rychleji dopracujeme sušením ve speciální sušárně nebo v troubě nastavené na 50 až 65 ° C. Doba sušení se pohybuje od dvou do tří hodin, to závisí na druhu zeleniny a velikosti kousků, proto si vždy fázi sušení otestujeme. Dokonale usušené jsou tehdy, pokud při jejich prolomení již nevytéká žádná šťáva. No nesmí se lámat, měli by si zachovat gumovitou konzistenciTakto zpracovanou zeleninu necháme vychladnout a uloženou v plátěné či papírové kapse nebo v uzavřeném poháru ji skladujeme v suché a tmavé místnosti. Zásoby však třeba pravidelně kontrolovat, zda nevlhne nebo je nenapadla plíseň. Sušená zelenina nám v zimě výborně nahradí čerstvou. Usušené kousky třeba jen před použitím nechat rašit několik hodin ve vodě.
Tip na směs na ochucování jídel
Kořenovou zeleninu si nakrájíme nebo nastrouháme na jemnější nudličky a ty pokapeme citrónovou šťávou, aby nezhnědly. Můžeme přidat i nadrobno nakrájenou papriku a feferonku a také nasekanou petrželku. Vše promícháme a usušíme v elektrické sušičce nebo v mikrovlnné troubě. Tuto chutnou směs a navíc přirozenou bez jakýchkoliv přísad, můžeme používat jako výborné dochucovadlo. Hodí se do omáček na těstoviny, ale zvýrazní chuť i dušeného či pečeného masa a také polévek.