Správné vaření těstovin
Těstoviny se i díky italské kuchyně staly oblíbeným jídlem. Možná se na první pohled zdá, že recepty z těstovin patří k těm méně náročným. No pravdou je, že stačí málo a pro neznalost můžeme i při zdánlivě jednoduchých návodech hodně pokazit.
Jak tedy správně vařit tento druh potraviny?
- Při množství vody, které potřebujeme, si musíme uvědomit, že těstoviny při vaření svůj objem asi zdvojnásobí, proto na 100 g těstovin potřebujeme 1 až 1,5 litru vody, hrnec vybereme tak velký, aby ho voda zaplnila do tří čtvrtin.
- Do vody vsypeme lžíci soli a dáme trochu oleje, který zabrání slepování.
- Těstoviny vkládáme do vroucí vody suché a hned je promícháme větší vidlicí. Dlouhé špagety nebo makaróny ještě před vařením nejprve zkroutí ve stylu mikáda, pak je postavíme svisle na dno uprostřed hrnce a pustíme. Takto by se měly rozložit rovnoměrně po celém obvodu a eliminujeme i problém se slepením.
- Když voda zase začne vařit, teplotu snížíme na polovinu a těstoviny vaříme pomaleji. Občas promícháme.
- Doba vaření závisí na druhu a velikosti těstovin, proto se řídíme podle doporučení výrobce na obalu. V této fázi nastává problém, protože těstoviny zvykneme převařovat a pak se lepí a hůře se s nimi pracuje při dokončování jídel. Právě Italové je vaří kratší a jsou zvyklí konzumovat trochu pevnější těstoviny. Vaří je na skus neboli "al dente", což znamená, že správně uvařená těstovina musí být jemná, ale zároveň musíme cítit pod zuby, že něco kouše. Pokud si nejsme jisti, tak kousek těstoviny ochutnáme. Nemá být velmi tvrdá a neměli bychom cítit chuť mouky.
- Uvařené těstoviny vybereme, v sítkem a necháme okapat, ale neproplachujeme studenou vodou. Trochu vývaru dáme pro zjemnění a zvýraznění chuti do samotné omáčky na těstoviny.
- Podle starého italského receptu je třeba horké přecezené těstoviny vložit do misky s omáčkou a okamžitě promíchat a podávat. Pokud jsou správně uvařené, s omáčkou se dobře propojí, nelepí se. Pokud již získáme cvik, nemusíme přidávat do vroucí vody olej, který jsme vzpomínali na začátku, protože ten může poslední fázi přípravu zkomplikovat - omáčka se bude po těstovinách klouzat a nespojí se s ní tak, jako třeba.