Správné sušení ovoce
Sušené ovoce zažívá doslova boom. Odborníci nám ho vřele doporučují jíst co nejčastěji, přibylo i množství stánků se sortimentem oříšků a sušených podob všech možných druhů ovoce a my sami si na nasládlích kouscích plných živin a vlákniny pochutnáváme s vědomím, že něco děláme pro své zdravíčko. Ale sušené švestky či jablíčka znali i naši předkové. Ženy už tisíciletí prodlužují tímto způsobem konzervace životnost úrody a vytvářejí zásoby vitamínů pro rodinu i na zimní měsíce. Pojďme si zkusit udělat podobnou zdravou pochoutku doma.
Příčina oblíbenosti sušeného ovoce je snadno čitelná - výraznější chuťové vlastnosti díky koncentrace aromatických látek v tkáních. Ale důvod, proč si nasušit ovoce, je i ekonomický. Takto můžeme zpracovat část úrody z vlastní zahrádky a také doma nasušené kousky kupovaného ovoce vyjdou levněji než hotové sušené produkty.
Hlavní principy úspěšného sušení
Vybíráme jen zdravé plody, znehodnocené místa by mohly být zdrojem hnilobného procesu nebo plísní. Poškozené plody hned vyřadíme, zkažené části je zbytečné vykrajovat.
Některé ovoce necháváme v celosti jako švestky a bobule hroznů, jiné rozpůlíme, například meruňky, ale jablka a hrušky třeba oloupat a pak nakrájet na tenké plátky. Plátky jablka zvyknou rychle hnědnout, proto je před sušením ponoříme na krátce do vody s citrónovou šťávou nebo do medového roztoku.
Ovoce uložíme v dostatečném odstupu na rošty nebo síťový plastový materiál, který si zvykneme používat na zakrývání pískoviště nebo rostlin na zahradě. Papír velmi vhodný není, protože může začít rychle vlhnout a zapříčinit tak plesnivění ovoce. Možností je i navléknout plátky ovoce dodržení mezery na tenké větvičky a ty umístit na prázdnou přepravku. Podobně to můžeme zkusit i s provázkem, jehož konce uchytíme mezi policemi nebo stěnami komory.
Sušit můžeme třemi způsoby
- v profesionální sušičce ovoce a zeleniny,
- v pečicí troubě
- vzduchu.
- Místnost však musí být suchá a teplotně stabilizovaná, aby plátky ovoce nezačali plesnivět.
- V polovině sušení v troubě nesmíme zapomenout plátky obrátit na druhou stranu.
Sušíme je dostatečně dlouho - měli by přijít až o 85 procent vlhkosti, aby v nich neměli šanci rozmnožovat se bakterie, které způsobují hnití.
Usušené ovoce skladujeme v nádobách, které se dají dobře uzavřít. Sušené ovoce pravidelně kontrolujeme a pokud najdeme náznaky plísně co jen na kousku, celý obsah nádoby vyhodíme.
Které druhy ovoce se suší?
U nás jsme se orientovali hlavně na sušená jablka, hrušky, švestky, meruňky a hrozny, ale zvykáme si už i na jahody či broskve nebo exotické plody - banány, ananas, kiwi, mango, papáju, fíky a datle.
Správná teplota
- sušička - podle návodu a druhu ovoce
- elektrická trouba - maximálně 85 ° C, při překročení hrozí upečení ovocných plátků
- volně na vzduchu - minimálně 20 ° C, ale spíše se žádá vyšší teplota, ideál je slunečné počasí, tehdy stačí 2 až 3 dny na dosažení požadovaného efektu výrazné ztráty vody v plodech
Jak je využít
- k přímé konzumaci namísto zákusků a jiných sladkostí
- v kombinaci s ovesnými vločkami, medem a oříšky
- namočené v sherry a ochucené šlehačkou jako dezert
- při pečení koláčů a sladký chlebíček
- na tepelnou úpravu - do omáček, nádivek, polévek a dušených jídel
Poznámka:
Máte pocit, že vaše doma usušené plody nejsou tak vzhledné jako kupované? Nic si z toho nedělejte. Budou alespoň zdravější. Ty profesionální bývají ošetřené sloučeninami síry, aby hezčí vypadaly a nebyly zajímavé pro hmyz. Případně se do nich přidávají konzervanty, aby hnilobnému procesu odolaly i méně vysušené plody, které jsou pak měkčí a tím chutnější. Ale zároveň hmotnostně těžší - šikovný trik obchodníků. Takže ty vysoké ceny platíme i za větší objem vody.