Správné dušení potravin
Při dušení pokrm vaříme v malém množství vody a tuku, abychom využili přirozenou šťávu jídla, která se dostane do obklopené tekutiny. Ta se může použít k výrobě omáček nebo ji necháme zpět vsáknout do jídla a uvařené maso nebo uvařená zelenina je chutně šťavnatá.
Některá jídla se dusí velmi rychle, jsou hotové krátce poté, co voda vře a jiné se naopak vaří dlouho, aby dostatečně změkla . Maso před dušením většinou opražíme na tuku a až pak zalijeme tekutinou, která může být různá. Vynikající jsou dušené hovězí žebírka, vepřové plece a drůbež, které se podléváme jablečným octem.
- Zatímco maso dusíme pod pokličkou,
- mořské plody a zeleninu je lépe dusit nezakryté.
- Kořenová zelenina jako mrkev, petržel, cibule se dusí krátce, aby si zachovaly svou barvu a chuť.
Zelenina bude dokonalé udušená jen tehdy, pokud ji nakrájíme na stejné části-kolečka, plátky, atd..
Tekutina při dušení celých ryb nebo filet by neměla překročit polovinu jejich výšky.
Přidáním zeleninového a jiného vývaru nebo zeleninového džusu dodáme připravovanému pokrmu specifickou příchuť. Můžeme používat i ovocné džusy zkombinované s vínem a rajčatovou šťávou.
Při samotném procesu postupujeme takto:
Maso, zeleninu nebo ryby nakrájíme na stejné části, rozehřejeme pánev s olejem nebo tukem, ingredience (maso, zelenina, ryba) osolíme, ochutíme kořením (černým, provensálským, kari, závisí na konkrétním pokrmu a osobní chutě), na roztátý tuk nebo horký olej položíme plátky pokrmu a z obou stran osmažíme při vysoké teplotě, asi do poloviny výšky pokrmů přidáme vodu, vývar, víno nebo jinou vhodnou tekutinu (viz nahoře) a dusíme na mírném ohni, dokud není pokrm hotový.
Celou pánev můžeme po zalití vodou vložit i do rozehřáté trouby a upéct. Když bude jídlo hotové, pánev z pece vytáhneme, udušení pokrm jednoduše vytáhneme a servírujeme. Z vytvořené šťávy uděláme omáčku tak, že z ní nejprve odstraníme nadbytečný tuk a vaříme na nízké teplotě dokud nezhoustne nebo ji zahustíme moukou či jiným zahušťovadlem.