Správná úprava masa
Zabíjačka, které si mohl kdokoliv dělat bez ohlášení, už odzvonilo. Podle nařízení ministerstva zdravotnictví musí i domácí chovatelé již několik let odnášet vzorek masa po každé zabíjačky veterináři, který prověří jeho nezávadnost. Podceňovat a dokonce ignorovat tuto povinnost se nemusí vyplatit. Je dobré si to uvědomit právě v zimním období masopustu, kdy se mnozí chystají udělat si doma chutné vepřové hody. Důvodem kontroly je možná přítomnost parazita, který by po snědení masa a zabijačkových výrobků mohl ve výjimečných případech způsobit i vážné zdravotní problémy konzumentům.
Svalovec je nepříjemným hostem
Trichinella spiralis čili svalovec je červ, který se požitím uzeniny dostane do tenkého střeva. Po oplodnění naloží samička v pruhované svaloviny 200 až 1500 živých larev, které se opouzdří. Zvyknou se usídlit zejména v bránici a v medzikostních i v žvýkacích svalstvech, kde postižená osoba začne pociťovat bolest. Symptomy, ke kterým se přidá i horečka, připomínají chřipku. Někdy přítomnost parazita čili cizorodé bílkoviny prozradí i otoky víček. No většinou má průběh nákazy méně nápadný charakter a svalovec nepředstavuje velké nebezpečí pro člověka, organismus parazita zvládne pomocí tvorby kalciových sraženin, ve kterých zahyne a zůstane v těle zakonzervován. Také žádný důvod pro radost. No existují i horší verze. V některých případech se svalovec dostal až do mozku a způsobil zánět tohoto orgánu. Případy se léčí pomocí kortizonového preparátů, které eliminují alergickou reakci na cizí bílkovinu.
Jeho cesta
Rezervoárem svalovce je liška, až deset procent tohoto druhu obyvatel lesa je nakažených parazitem. Liška vylučuje zárodky parazita a ty se potravou dostanou do těla divočáka neboť i prasete, někteří myslivci totiž přikrmují domácí prasátko zbytky ze zabitého divočáka. Ale parazit se potravinovým řetězcem může dostat do těla domácího zvířete i pro blízkost lesa a hospodářských dvorů na venkově. Nakažené zvíře nemusí chováním signalizovat žádný problém. Ale speciální laboratorní testy odhalí nákazu i na úplném začátku. Larvy usídlené ve svalovině chované prasete jako charakteristické uzliny však uvidí i veterinář pod mikroskopem.
Citlivý na vysoké teploty
Tento parazit nesnáší vysoké teploty, proto tepelně upravené maso, ať už vařené nebo pečené můžeme klidně sníst. Zdrojem nákazy by neměly být ani konzervované zavařené výrobky, pokud byly dostatečně dlouho sterilizované varem. Pozor si však třeba dávat na klobásy. Tyto výrobky se připravují z ochucené směsi ze syrového masa a pak se jen udí. A studená technologie zárodky svalovce nezničí. Nepřekážejí mu ani mínusové teploty, spoléhat se na zamrazení masa a později jeho zpracování může být také riskantní. Svalovec přežije i - 25 ° C. Důkazem jsou případy, kdy se v arktických částech světa nakazili výzkumníci po konzumaci masa bílého medvěda.
Poznámka:
Nebezpečným parazitům je tasemnice, která se může dostat do těla člověka po snědení nakaženého vepřového, ale ještě spíše hovězího masa. Ohroženi jsou zejména částí konzumenti tatarského bifteku, který se připravuje ze syrového mletého masa. Tasemnice může narůst i do velikosti několika metrů a způsobit degenerativní změny na tenkém střevě.