Skořice a recepty
.. Cinnamomum je strom, který má několik botanických druhů, ale nejkvalitnější je druh cejlonský.
Skořicovou kůru známe i my v naší kuchyni při přípravě nápojů a koláčů. Ve starověku skořici kromě kuchyně používali i na léčení. Právě v Číně, kde ji znají již přes 4000 let ji aplikovali v tradiční čínské medicíně na přehřátí organismu. Nejčastěji toto koření dávali do čajů.
Dnes se také používá skořice v léčitelství ve formě skořicového oleje, tinktury a sirupu. Podporuje chuť k jídlu a působí proti meteorismu. Při vnějším použití se používá proti revmatickým bolestem. Z Asie se později dostala i do Starého Řecka a zbývající Evropy.
Odrůdy skořicovníku jsou pěstovány ve formě stromů, které jsou vysoké 6-10 m nebo keřů do výšky 3 m. Ideální podmínky pro pěstování je teplé vlhké prostředí s průměrnou teplotou asi 30 °. První úroda se může sklízet po 3 letech, ale nejkvalitnější kůra je až po 8 letech. Různé části skořicovníku poskytují tři druhy silice (kůra, listy a kořen). Silice obsahují eugenol a skořicový aldehyd cinnamal, proto nastávající maminky ji užívají střídmě.
Typické hnědé smotky, které známe z obchodu, se získávají po vysušení. Méně kvalitní zlomky se semelou a prodávají se v mleté podobě.
Skořice v kuchyni Asijská, turecká, arabská nebo španělská kuchyně skořici pozná i v masitých pokrmech. U nás je její využití hlavně v sladkém pečivu, koláčích, čokoládách, v zavařování ovoci, v čajových směsích ...
Skořicové sušenky
Potřebujete: 150 g másla, 150 g moučkového cukru, 1 PL vanilkového extraktu, 1 vanilínový cukr, 200 g hladké mouky, 70 g mletých ořechů, 1 PL skořice, špetka soli
Postup: Máslo smícháte s 50 g cukru na hladký krém, spracovat vanilku, mouku sůl a ořechy. Těsto zabalíte do fólie a necháte vychladnout v lednici. Později budete dělat kuličky z těsta a mírně je stisknete, čímž vytvoříte placku. Na plech si dáte pečící papír, sušenky na něj rozložíté a pečete asi 15 minut na 180 ° dozlatova. Zbytek cukru smícháte se skořicí, vanilkovým cukrem a sušenky v nich obalíme.
Skořicové dortíčky
Potřebujete: 210 g hladké mouky, 70 g moučkového cukru, 140 g mletých mandlí, 1 lžičku mleté skořice, trochu strouhané citrónové kůry, 1 vanilkový cukr
Ořechová nádivka: 80 g krystalového cukru, 2 žloutky, 1 vanilkový cukr, 1 lžičku malinového džemu, ½ PL rumu, 50 g mletých ořechů a 50 g mletých mandlí
Postup: Vypracujeme těsto, necháte v chladničce odpočinout. Vyválíte a vykrojíte kolečka a na plechu upečete (15 - 20 minut na 180 °). Připravíte si mandlově ořechovou nádivku, polovinu koleček potřete citrónovou polevou a druhou polovinu slepit s mandlově ořechovou nádivkou.