Skladování potravin

Dodržování hygienických zásad při zacházení s jídlem je stejně důležité jako správná příprava pokrmů. Můžete koupit i tu nejkvalitnější rybu, ale špatným skladováním ji připravíte o všechno zdravé, co v sobě má. Bakterie, mikroby, plísně, to vše snižuje kvalitu a zdraví potravin. Abyste neuškodili sobě i své rodině, musíte umět správně nakupovat, uskladňovat a v neposlední řadě dodržovat čistotu v kuchyni.

Nejnáchylnější potraviny, které se špatným zacházením rychle kazí a znehodnocují, jsou samozřejmě ryby a různé typy masa. Péče o ně začíná už v samotném obchodě, kde je třeba vybírat opravdu pečlivě a bezchybně. V současnosti se bohužel na pultech setkáváme i s nekvalitním masem, které je mnohdy dávno po záruce a přesto se tváří jako čerstvé. Proto nakupujte raději v menších řeznictví jako v obrovských hypermarketech, kde jsou hromadné výrobní a skladovací podmínky většinou na úkor kvality. Nestyďte se maso očichat a detailně prohlédnout, jen tak zjistíte, že je opravdu čerstvé a bezchybné. Zdravé maso má čistý, zaschlý povrch bez různých skvrn a znečištění a načervenalou barvu s viditelnou strukturou svalových vláken. Když maso jemně stisknete, na povrchu se vytvoří jamka, která za chvíli splaskne. Staré maso rozeznáte podle lepkavého povrchu, našedlý až zelené barvy a nepříjemného zápachu. Čerstvá ryba se ponoří ihned pod vodu, má vypoulené a čisté oči, nadmuté bříško a hladký bledastý povrch. Šupiny staré nebo nemocné ryby nepřiléhají k tělu.

Když se vám konečně podaří vybrat opravdu kousek, který stojí za to, nevkládejte ho do tašky spolu s ostatními potravinami jako ovoce, zelenina, chléb a podobně. Tyto různé poživatiny by se navzájem mohly infikovat různými choroboplodnými zárodky. Maso a ryby noste vždy v jiné tašce. Soustředit se na maso a ryby je třeba hlavně proto, že jako potraviny bílkovinné povahy nejčastěji plesnivé a hnijí. Bílkoviny totiž výrazně přitahují hnilobné mikroby. Zvýšená teplota, volný přístup vzduchu, účinek světla, voda a mikroby jsou příčinami, které vyvolávají kazivost potravin. Nejenže zkažené maso nevoní a nemá lahodnou chuť, také nenabízí tělu žádné prospěšné živiny, ba dokonce ohrožuje zdraví člověka. V shnilém mase a v shnilých rybách vznikají zapáchající zplodiny jako amoniak, syrovodík a jedy, které způsobují i ​​smrtelné otravy. Proto je důležité připravit masu a rybám takové podmínky, které budou ochraňovat jejich kvalitu a zabraňovat nákaze.

Mikroby ztrácejí svou života schopnost již v podmínkách s teplotou nižší než 10 ° C a vlhkostí nižší než 75%. Nejlepší skladovací teplotou pro hovězí a drůbež je 0 až 4 ° C. Jednotlivé kusy masa by se neměly dotýkat, proto je uskladňujte co nejdál od sebe. Ze všech stran by měl kolem nich proudit vzduch. Masa mají nejraději nejnižší poličku chladničky, kde je nejmenší teplota. Šťavnaté kousky skladujte v uzavřené nádobě nebo misce, aby se v okolí neroztekala šťáva a nekapala na jiné potraviny. Hovězí se velmi rychle kazí, proto je skladujte co nejkratší dobu. Nejvhodnějším skladištěm masa a ryb je nepochybně mraznička. Chlad a led zpomalují růst a rozmnožování choroboplodných zárodků a zároveň uchovávají velké procento živin. Už jednou rozmražené maso a ryby znovu Nezmrazujte. Po výběru z chladničky a rozmrazení je hned tepelně zpracujte a zkonzumujte. Neustálým zamrazování a rozmrazováním napomáháte rozmnožování bakterie Lysterie monocytogenes, která způsobuje onemocnění listeriózu, nebezpečnou svými různými a nepředvídatelnými projevy. Maso vydrží v pokojové teplotě maximálně dvě hodiny, po této době se obnovují enzymatické reakce bakterií a mikrobů. Pokud skladujete jednotlivé kusy masa, karbanátky nebo řízky, zabalte každé zvášť jednotlivě a z kapsy vždy vytlačte vzduch, aby nevznikaly bublinky. Maso rozmrazíte namočením do vlažné vody.

Ryby nejdříve volně vložte do chladničky, nebalené do kapsy nebo dózy, pak vytáhněte, osušte od vody, vložte do sáčku a opět zmrazte. Vzniklá ledová vrstvička zajistí, že ryby zůstanou vlhké a šťavnaté. Bílé ryby jako treska vydrží v mrazničce i celý rok, tučnější ryby jako makrela pololetí a výrobky z ryb jako rybí prsty jen 3 měsíce.

Autor: Lenka Bílá

Komentáře k receptu

comments powered by Disqus