Ryby

Ryby

 Rybí filety nemusíte před pečením zcela rozmrazit, avšak ryby v celku ano.
 Pokapejte rybí maso citrónovou šťávou, zredukujete tak rybí zápach.
 Šupiny snadno odstraníte, když rybu před čištěním ponoříte na pár sekund do vařící vody.
 Rybu solíme až těsně před přípravou, aby se neuvolňovala šťáva z masa a cenné látky
 Rybu vždy před obalováním osušte papírovými kapesníčky, tak nebude trojobal při smažení odpadávat.
 Smaženou rybu pokapejte citrónovou šťávou, čímž bude ryba stravitelnější a chutnější

Vaření ryby
Chcete rybu vařit, je třeba ji během vaření kontrolovat, aby se nerozvařila. Mastnější druhy ryb jako je makrela, losos nevařte, vznikla by z nich kaše.

Smažení ryby
Vhodné na smažení jsou sušší tipy ryb (pražma, mořský vlk). Ryby při smažení smažte na pořádně horkém tuku a smažení by mělo proběhnout co nejrychleji, aby se maso nezačalo rozpadat. Na smažení použijte místo oleje vepřové sádlo.

Pečení ryby
 Pokud jdete péct rybu na pekáči v troubě, použijte jako podklad máslo místo oleje, maso bude chutnější.
 Pečená ryba bude chutnější, jemnější a bez silného rybího pachu, když ji na půl hodiny namočíme do osoleného mléka a pak usušíme
 Rybu vcelku před pečením osolte zvenku i zevnitř a nechte ji při pokojové teplotě odležet 2 hodiny.
 Před pečením můžete rybu namarinovat, posolit, pokoření a pokapat citrónem. Nechte odležet, maso bude chutnější a jemnější.
 Při pečení ryby v celku provedeme na zádech několik příčných řezů, ryba se tak rychleji propeče.
 Rybu ještě před pečením jemně obalte v mouce, získá křupavější povrch.

 

Mražené ryby
Ryby neskladujte v mrazničce déle než 2 měsíce. Aby při rozmrazování maso velmi nezměklo, přidejte do vody trochu soli.

Jako rozmrazovat ryby
Ryby nerozmrazujte v teplé vodě, protože maso by bylo jako bláto. Zmrzlou ji vložte ji do studené vody, ryba nebude zapáchat a maso zůstane kvalitní.

Jak poznáte čerstvé ryby
Čerstvou rybu poznáte podle toho, pokud mají vypouklé a čisté oči, pevně osazené šupiny, růžové žábry, nejsou příliš mazlavé a mají pevné maso.

Jak připravit ryby
Rybu pečeme pomalu při mírné teplotě, aby bylo maso šťavnatější a rozvinulo se aroma.

Solení ryb
Solte je až těsně před dopečením, protože jinak se z nich uvolní příliš mnoho šťávy.

Jak si připravit ryby
Především je třeba rybu nasolíme, a to před každou přípravou. Třeba však dávat pozor, abyste ji nepřesolili nebo naopak málo osolili. Nejvhodnější je rybu celou osolit, pokud je v celku tak hlavně zevnitř, a nechat ji takto odležet alespoň 2 - 3 hodiny, jinak by se přípravou mohla sůl snadno ztratit.
U obalování ryby, přidejte do strouhanky strouhaný parmezán, převážně se zbavíte zápachu ryby a jídlu dodáte lepší chuť.

Lepší chuť ryby
 Při obalování ryby v trojobalu použijte místo vajíčka citron, ryba bude mít lahodnější chuť.
 Při pečení ryby k ní přidejte trochu cukru, ryba bude křupavější.

Marinování ryb
Ryby se nakládají do olivového oleje s přísadou koření a bylinek, z nichž je nejvhodnější bazalka, šalvěj a tymián.

Grilování ryby
 Při grilování položte rybu na olejem potřený alobal. Můžete do něj rybu i zabalit. Zabráníte tmu, aby maso z ryby uvolňovalo.
 Na grilování jsou hodné pevnější druhy ryb, jako např. pstruh nebo candát. Na grilování použijte vždy čerstvé ryby a nejčastěji se ryby grilují v celku.
 Rybu, kterou položíte na gril nechte nejprve zatáhnout se, aby zbytečně neunikala šťáva a až pak ji potřete marinádou.
 Nikdy nerozfoukávejte gril během toho, jak se na něm připravuje ryba, žhavé uhlíky by znehodnotily maso.

Venušky
Tento druh mušlí má šťavnaté masíčko s mírně ořechovou příchutí. Můžete je připravit vařené ve vývaru tak, jak slávky a podávat je k rýži, těstovinám nebo z nich připravte polévku. Jsou vhodné i na dušení a pečení.

Candát
Má libové, aromatické a jemné maso. Použít z něj možná i filety. Neodolatelný je, pokud ho chvíli opečeme na pánvi nebo duste, případně ho připravte ne páře.

Kapr
Jeho maso můžete využít i pro přípravu rybích fašírek.

Tlapky

Je tenká ryba, která se připravuje opečením na másle a v celku. Filety mohou jemně dusit jen mírně okořeněné jsou fantastické.

Treska Nejčastěji se Filety nebo se krájí na kotlety. Připravuje se jako dušená nebo pečená.

Slávky
Konzumujte jejich syrové nebo uvařené. Při vaření použijte šetrnou páru ze směsi vína a vody. Vařit je můžete i v tlakovém hrnci, tam se uvaří nejrychleji asi 5 minut. Když se mušle otevřou a maso se uvolní, jsou hotové. Nekonzumujte ty mušle, které se neotevřely.
TIP: Zkuste ze slávek uvařit vývar s kouskem rozpuštěného másla, je to pochoutka.

Severomořské slávky
Výborné jsou vařené ve vývaru. Před přípravou se řádně podívejte a použijte jen zavřené.

Rybí špízy
Připravujte je z pevnějšího masa (např. z tresky nebo ze sladkovodního uhrazených).

Sebastes
Tuto rybu lze dusit nebo opéct.

Příprava sépií
Zpracovává se maso z těla a chapadla. Můžete je dusit spolu se zeleninou a také na víně, orestovat je   nebo obalené v těstíčku smažit. Zkuste ji naplnit, považuje se za delikatesu.

Před přípravou sépií
Nejdříve uchopte do jedné ruky chapadla a do druhé ruky vaků tělo a jemně je od sebe táhněte, aby se oddělily vnitřnosti. Hlavu s vnitřnostmi a chapadla dejte na bok. Je důležité vytáhnout sépiovou kost, která se nachází uvnitř těla, a také zevnitř vyškrabte rosolovitou hmotu. Tělo pak důkladně propláchněte studenou vodou.
Dále musíte odstranit resp. stáhnout kůži, začněte na otevřeném konci těla. Kůži prsty jemně oddělte od těla, a tak stáhněte. Staženou kůži nevyhazujte. Tělo sépie opláchněte a vložte do mísy se studenou vodou.
Chapadla oddělte od hlavy pod očima. Hlavy spolu s vnitřnostmi se zbavte. V případě, že najdete v chapadlech nějaké kosti zbavte se jejich vytištěním.

Příprava krabího masa
Namáčí se před přípravou asi 1 hodinu v bílém víně, pak se opeče na oleji a zase se podlije bílým vínem. Do pánve, kde se krab peče přidejte strouhaný zázvor a vyšlehané vajíčka. Můžete ho připravit i vařením.

Před přípravou ústřic
Ponořte je do vody, spolu s lžící pšeničné mouky, dosáhnete tím, že ústřice mouku pohltí a vyvrhnou usazeniny. Takto je nechte odstát alespoň 2 hodiny. Pak je můžete začít otevírat speciálním nožem na ústřice a konzumovat.
Ústřice můžete konzumovat syrové a pokapané citronem.

Aby zůstali ústřice šťavnaté
Uložte je do hlubší misky čelíte stranou směrem dolů, přikryjte navlhčeným hadrem a vložte tak do chladničky. Spotřebujte je do 24 hodin od zakoupení.

Platýs
Tuto rybu zapečte ji se žampiony, chutná tak výborně.

Pangasius
Neosolte ho příliš, stačí, když ho trochu osolíte a posypete kmínem a upečete ho na pánvi na troše másla.
Je výborný i, když ho pokapete citronem a dáte do trouby zapéct.

Losos
Nejlépe chutná, pokud ho marinujeme v olivovém oleji s čerstvými sekanými bylinkami a citronem, a pak ho grilujeme.  Můžete ho kombinovat se zeleninovým salátem nebo i s grilovanou zeleninou. Skvělí je, pokud ho opečeme na pánvi a podáváte ho s koprovou omáčkou.

 

Langusta
Její maso se využívá především do salátů nebo koktejlů. Nemá klepet, a tak se maso konzumuje ze zadní části těla. Před vařením langustu připevníme o desku, a tak vařím, aby byl natažený ocas jinak by se zkroutil. 

Jak kupovat kraba?
V případě, že máte rádi více bílé masíčko z klepet, kupte si samce. Pokud máte však rádi růžové masíčko zpod ulity, upřednostněte samici. Při koupi vařeného raka si dejte pozor, aby byly poměru ke své velikosti těžký, protože pokud je lehký a šplouchá při zatřesení, není kvalitní a uvnitř se nachází voda.

Krab
Připravujte jejich vařením, pečením nebo dušením.
Ulitu kraba rozstřihněte nůžkami na porcování masa.

Krevety
Maso má nasládlou chuť a růžovou barvu. Upravují se vařením v solenou vodě. Dají se z nich připravit i koktejly. Přidat je můžete do nádivek, polévek a výborné jsou i v salátech nebo je můžete zapéct.

Kambala
Tuto rybu vysmažte nebo ji grilujte.

Korýši
Konzumuje se maso z ocasu a z klepet.

Hřebenatky svatojakubské
Kupujte jen ty, které mají smetanovo-bílou barvu s červeným korálem.
Tyto mušle mají jemnou nasládlou a ořechovou příchuť. Připravujte jejich zapečené, dušené nebo opékané. Můžete je obalit v mouce, a pak smažit nebo grilovat.

Humr
Je charakteristický sněhobílým a má šťavnatým masem. Vaří se 20-30 minut a vkládá se do vroucího vývaru nebo vařící vody. Nejchutnější maso mají kus o hmotnosti 0,5 až 1 kg. Humra můžete dusit, vařit, péct nebo i grilovat, jeho maso je vynikající jakkoli ho připravíte. Uchovává se naživu, dokud ho nejdete vařit.
Podávejte ho spolu s majonézou nebo s česnekovým máslem.

Garnát
Připravujte ho dušením, vařením, grilováním nebo je přidejte do salátů. 

Jak oloupat garnáty?
Hlavu uchopte mezi prsty a palec a odšroubujete ji. Nohy potáhněte do boku, nohy se tím uvolní a zbytek už oloupete snadno.

Chobotnice
Vyžaduje trochu delší přípravu, protože maso je tužší. Můžete ji upravovat dušením, pečením, ale i grilováním. Chapadla, ale i malé chobotničky můžete také nakládat. Přidávají se do pokrmů z rýže, těstovin ale výborné jsou v zeleninovém salátu.
Před přípravou třeba chobotnici trochu naklepat, maso tak ztratí tuhost.
 

Komentáře k receptu

comments powered by Disqus