Používání koření
Staré historické prameny nás informují o používání koření již ve staré Indii a Číně.
Znalosti našich předků týkajících se léčivých bylin jsou však mnohem starší. Sloužily například k různým šamanským rituálům a kouzelnickým zaklínadlem. Bylinky se u nás v minulosti využívali poskrovnu, ve srovnání s okolními zeměmi. Ve francouzské kuchyni je například nepostradatelný svazek čerstvých bylinek do vývarů a dušení, známý jako "bouquet garni". Obsahuje zelenou petrželku, čerstvé bobkové listy a větičky tymiánu. V současnosti opět vidíme návrat bylinek jako formu koření v naší kuchyni.
Velmi často jsou používány i směsi koření (kari), které obohatí náš pokrm. Koření a jeho směsi, vyžadují dobré uskladnění, aby se jejich kvalita udržela co nejdéle. Nejvhodnější je neprůsvitný skleněný pohár s uzávěrem při pokojové teplotě, protože koření špatně snáší chlad, vlhko a světlo.
Byliny a jejich využití
plody a semena - badyán, všechny druhy koření, muškátový oříšek, kmín, kardanem květ a jeho části - šafrán, hřebíček nadzemní část rostliny a listy - bobkový list, kopr, pažitka kořen - kurkuma, zázvor
Koření obsahuje i výrazné látky, které blahodárně působí na náš organismus:
Silice - jsou éterické oleje s různými účinky na nervový systém, podporují trávení a prokrvení (bazalka, majoránka, saturejka, yzop tymián)
Třísloviny - antibakteriální účinky a nevaří se dlouho (bazalka, saturejka, máta, majoránka, rozmarýn, yzop, tymián)
Alkaloidy - dusíkaté sloučeniny, silně působí na fyziologii člověka, jedy i účinné látky (paprika, pepř)
Fytoncidy - proti choroboplodným zárodkům (bakterie, plísně, viry), cibule, hořčice, rozmarýn ...
Asa (Ferula ASSA foetida)
Koření pravidelně používané v indické a perské kuchyni jako náhrada za česnek a cibuli. Jako koření se používá pryskyřice, která se získává z rostlin vzdáleně příbuzných kmínu a fenyklu. Je vhodnou součástí vegetariánské stravy složené z luštěnin a pozitivně působí na trávení.
Cumin (Cuminum cyminum, římský kmín)
Na rozdíl od našeho kmínu, chuť této odrůdy je více aromatická (hořká, ostrá a pronikavá), proto stačí menší dávky. Může být i součástí kořeněných směsí (kari, případně s kurkumou a kardanem) typických pro arabské jídla. V Africe ho přidávají do jídla Tádž a kuskus, ve Španělsku ji míchají se skořicí. Podporuje tvorbu žluči a povzbuzuje chuť k jídlo.