Paštiky gurmánské jídlo
Dobrý gurmán určitě ocení chvály, které se vedou na tento typ pokrmu, bohužel asi málokdo z nás měl to štěstí ochutnat tu pravou opěvované paštiku, pokud si ji nevyrobil sám.
Nejznámějšími gurmány paštik jsou bez pochyby Francouzi, kteří paštiky dovedli na vrchol kvality jak oblibě v konzumaci.
Původ paštiky, jak ji známe v různých podobách již jedli ve starém Egyptě, Řecku a v Římě, proto i původ názvu pochází od Italů. Název pochází z italského označení těsta - pasta. Národy tento název probrali a přizpůsobili svému jazyku
- francouzsky - patě
- německy - paštiky.
Známé delikatesy z husích či kachních jater se připisuje Štrasburská šéfkuchaři Jean-Pierre Klausovi. Specialitami, které jsou však náročné na přípravu zůstávají paštiky plněné do vykoštěných lososů, křepelek, kachen, krůt a jiné drůbeže.
V současnosti známe nekonečné množství paštik, které se jedí samostatně, jsou plněny do masových rolád nebo se plní do těsta. Ochuceny různým kořením, oříšky a podobně.
- Rilety - jde o francouzský produkt, vyrábějí se hlavně z vepřového masa a husího masa. Maso se vaří až do destrukce na hrubší pásky, ty se okoření, dají do formy a zalijí tukem.
- Terina - podobně se připravují jako rilety, ale maso se ponechává ve větších kusech. Jako obal může sloužit i těsto, kterým se obloží forma, prostor se vyplní paštikovou hmotou a vše se přikryje těstem, potře žloutkem a zapečeme v troubě.
- Rolády - při přípravě se paštiková hmota natře na plátky masa (krůtí, zvěřina, vepřové, jehněčí a rybí), vše se pak sroluje a tepelně upravuje. Podobným způsobem se mohou dělat i uzené rolády.
- Klobásové rolády - základ tvoří různé druhy masa, které se namele na stroji, doplní se kořením a jinými přísadami: pistácie, sušené švestky, meruňky, vlašské ořechy. Celá hmota se pořádně promíchá, naplní do forem. Tento typ rolád můžeme vařit nebo zapékat. Potom se nechají vychladnout, a podávají se jako předkrm.