Pamlsky z kaštanů
Pokud máme v zahradě zdravý kaštan, je škoda přijít o chutnou úrodu. Je však znát zásady uskladnění jeho plodů, ať nám vydrží co nejdéle. Abychom si vůni pečených kaštanů mohli vychutnat na Vánoce či Masopust.
Sběr a uskladnění
Důležitá je doba sklizně.
- Nejideálnější je suché, slunečné, ale ne velmi teplé počasí. Pokud prší nebo je vlhko, plody kaštanu třeba nechat před uskladněním v dobře větrané chladnější místnosti několik dní sušit.
- Zásadně vybíráme jen zdravé plody, shnilé, zpráchnivělé, červivé nebo jinak poškozené vyřadíme, protože by mohly být zdrojem nákazy i pro ostatní. I hmatem prověříme, zda jsou kaštany v pořádku. Pokud se pod tlakem slupka nesloupne, plody jsou pevné, nevysušené a zdravé.
- Kaštany, které prošly prověrkou, můžeme vložit do mikrotenového sáčku (v množství okolo 2 kilogramů do jednoho), které zavážeme a dáme do chladničky. Chlad je důležitý pro snížení rizika rozmnožování bakterií a plísní. Po dvou týdnech je zkontrolujeme. Pokud je sáček orosený, vyjmeme je, otřeme, necháme trochu osušit a dáme do suchého obalu. Takto vydrží asi 6 až 8 týdnů.
- Pokud máme větší úrodu, umístíme je v chladné místnosti, nejlépe ve sklepě a výborným prostředím je pro ně písek, do kterého je v několika vrstvách uložíme. Takto neztratí několik měsíců hmotnost, chuť ani barvu.
- V případě menšího množství je můžeme i zamrazit. Nejprve na vyduté části nařízneme slupku a v horké troubě necháme kaštany popraskat. Po očištění je v mikrotenovém sáčku vložíme do mrazničky jako polotovar.
Možnosti zpracování
Protože kaštany jsou citlivé na vlhko a teplotu, je tu i možnost konzervovat plody na několik způsobů:
Uvařené kaštany mohou semlít, usušený prášek se používá jako mouka do koláčů a chleba, případně do různých nádivek.
Větší plody použijeme na přípravu sladkých kaštanů.
- S rozříznutou slupkou je upečeme a po vychladnutí oloupeme. Z 500 g cukru a 100 ml vody připravíme hustý sirup, který vaříme pomalu, dokud nemá hnědou barvu. Oloupané celé kaštany (1 kg) ponoříme do sirupu a pak napíchnuté na dřevěné párátko je uložíme na pečící papír pomaštěný máslem. Usušené je dáme do krabice a uskladníme na chladné a suché místo.
- Můžeme si uvařit i džem. Použijeme vařené kaštany. Očištěnou dužinu (1 kg) rezemeleme na pyré, které spolu s vanilkovým luskem přidáme do sladkého sirupu z 800 g cukru a 1 litru vody. Za stálého míchání vaříme asi 20 minut. Horkou směsí naplníme menší zavařovací sklenice a po uzavření je otočíme dnem vzhůru do vychladnutí.
- Variací je i kaštanový kompot. Napařené plody zbavíme vnější i vnitřní slupky a dáme je vařit do sladkého nálevu z 1 kg cukru a 1 l vody. Pár minut povaříme a pak necháme vychladnout. Sklenice naplníme kaštany i s nálevem, uzavřeme a ve vodní lázni sterilizujeme 10 minut.
Kaštanové pyré je jednoduché
Kaštany s nakrojenou slupkou vaříme zalité vodou asi 30 minut. Potom je scedíme, ještě teplé rozkrojíme a lžičkou vydlabeme uvařenou dužinu. Tu pak prolisujeme přes sítko nebo zpracujeme lisem na brambory. Směs ochutíme moučkovým a vanilkovým cukrem a trochou rumu a zpracujeme na pyré. Můžeme ho použít okamžitě na dezert se šlehačkou a čokoládou nebo pro přípravu kaštanového dortu či zákusků. Pokud jsme získali větší množství, než jsme schopni zkonzumovat, kaštanové pyré se dá úspěšně zamrazit. Směs vytvarujeme nebo nakrájíme na menší kostky, které zabalené v mikrotenovém sáčku zamrazit.