Ovoce
Ananas
Před přidáním k tvarohu ho třeba pokrájet a trochu povařit v cukrové vodě, protože obsahuje látku, jejímž důsledkem je zhořknutí mléčných výrobků.
Slupka z ananasu se neloupe stejným nožem jak se krájí dužina ananas, protože slupka obsahuje kyselinu, která může způsobit zánět v ústech nebo na rtech. Ananas se velmi hodí k dušenému krůtímu masu, dodá mu zajímavou chuť.
Avokádo
Je z něj výborný dip, který se podává k mexickým chipsům nebo bramborové lupínky.
Banány
Nakrájené banány nezčernaní pokud jejich pokapeme citrónovou nebo ananasovou šťávou. Banány nesnášejí chlad, proto jejich neukládáme do chladničky, ale zavěsíme v komoře špičkou dolů. Přidává se do pekáče, ve kterém pečete maso, aby lépe změklo.
Bobulové ovoce
Připravuje se z něj aromatická zmrzlina, výborná ovocná šťáva nebo i krémy.
Broskve
Kompotované použijte do kuřecího majonézové saláty, který se připravuje jako předkrm. Pokud máte čerstvé broskve přidejte je ke kuřecím prsům, které dusíte.
Brusinky
Kupujte jen červené plody a lesklé plody. Výtečně chutnají se svíčkovou omáčkou nebo k smaženému plísňové sýru. Lze je připravit jako šťávu, nebo z nich můžete připravit džem, kompot, omáčku, sirup, želé, čaj nebo je jednoduše usušte.
Citrony
Při vyschlých citronech se doporučuje povařit jejich 5 minut ve vodě. Po převaření je třeba nechat vychladnout v lednici. Citrony budou opět šťavnaté.
Před použitím ponořte asi na 5 minut citron do teplé vody, získáte z něj více šťávy.
Použijte jej i při přípravě sněhu z bílků, funguje totiž jako stabilizátor.
Poválejte ho několikrát po stole, abyste získali z něj více šťávy.
Citron, který jste překrojili napůl skladujte tak, že odříznutou stranou ho položte na talířek, a pak ho i s podšálkem dejte do chladničky.
Citrusové ovoce
Více šťávy z nich získáte tak, že je budete skladovat při pokojové teplotě, nebo je vytáhněte z chladničky a na chvíli ohřejte v mikrovlnce.
Snadněji se bude loupat (zejména grep), pokud ho alespoň na 5 minut necháte ponořený ve vlažné vodě.
Třešně
Neskladujte jejich blízko aromatických potravin, protože snadno přijímají cizí pachy. Při skladování v chladničce jejich předem nemyjte, vydrží Vám déle, omyjte je až těsně před použitím.
Pokud třešně zbavíte stopky, tak vydrží o polovinu kratší. Jsou výborné i podušené s masem.
Třešně zbavíte červíků tak, že je ponoříte před použitím do vody a můžete do ní přidat i trochu cukru.
Můžete je skladovat i v mrazničce, zbavte je před tím stopek.
Třešně lze použít pro přípravu kompotů, marmelád, džemů a jsou vhodné i do moučníků nebo nákypů.
Rozinky
Naložením do třešňového likéru získají nádhernou aroma. Aby rozinky v koláči nespadly úplně na dno formy, jemně je obalíme v mouce.
Hrušky
Pokud z hrušek připravujete šťávu, vypijte ji co nejdříve, protože rychle oxiduje. Můžete z nich připravit i kompot, vybírejte však tvrdé plody, jinak se kompot rozvaří na kaši. Pokud máte nezralou hrušku, zabalte ji do novinového papíru a uložte ji do vytopené místnosti, rychleji dozraje.
Co k hrušce
Zkuste ji v kombinaci s tvarohovo-smetanovým sýrem nebo se sýrem s modrou plísní (např. Niva) vytvoříte vynikající chuť.
Jablka
Aby jablko po ukrojený rychle nezoxidovalo, doporučuje se pokapat ho citronovou šťávou. Jablka jsou výborné v kombinaci s mákem, zejména pokud jejich přidáme jako nádivku do šišek. Skladujte je v bedničkách uložena na místě, kde se větrá. Takto vydrží jablka skladovány i celou zimu.
Jahody
Pokud při vaření džemu z jahod nepřesáhne 5 minut, z jahod zůstanou pěkné kousky a barva zůstane zachována. Jahody před zpracováním nejdříve opláchněte, a pak je zbavte stopek, pokud to uděláte, naopak do plodů se dostane voda.
Kiwi
Dobrou chuť dodá ovocným salátem a je vhodný i do dezertů. Chuťově se výborně doplňuje s kokosem. Podávejte ho k sýrům nebo i do zeleninových salátů s masem. Nedoporučuje se zapékat ho v koláčích, protože působením vysoké teploty zhořkne.
Maliny
Z malin, medu a smetany vyrobíme masku na pleť, vyhlazuje vrásky.
Mango
Zralé je tehdy, když má nažloutlou slupku s červenými proužky a je měkké. Dužinu musíme zbavit slupky a velké pecky, která se nachází uprostřed plodu.
Meloun
Žluté druhy melounu chutnají výborně s uzenou šunkou nebo uzeným lososem.
Abyste zjistili, zda je červený meloun zralý uchopte ho oběma rukama a stiskněte, co nejsilněji. Meloun je zralí pokud melounová stopka je suchá a zatočená.
Střed melounů, které obsahují semínka, vydlabejte lžící. Polovinu slupky. která zůstala můžete využít jako misku na salát.
Meloun při servírování kombinujte s lístkovým salátem, šunkou a můžete ho i posypat sýrem.
Dokud ho nerozřežete, vydrží i několik týdnů, pokud ho však naříznete, vydrží v chladničce jen 2 až 3 dny. Před konzumací ho neskladujte v lednici.
Papája
Čistí se tak, že se nejprve zbavíme slupky, pak ji překrojíme napůl a lžící vyjmeme jádro. Zralý plod rozpoznáme tak, že má zlatavě-zelenou slupku a sladkou vůni. Hodí se do ovocných salátů, jogurtů a pudinků.
Jádra z papáji můžete využít jako koření.
Švestky
Kromě čerstvých plodů je možné je konzumovat i v sušeném stavu.
Švestky rozpulte a vyberte z nich pecky. Plátkem anglické slaniny obalte každou polovinu švestky a spojte ji párátkem. Pomalu grilujte. Grilované švestky se podávají teplé a výborné se hodí k vínu nebo pivu.
V chladničce vydrží přibližně 4 dny. Myjte je až těsně před konzumací, protože bílý povlak, který se na nich tvoří, je chrání před hnilobou a vyschnutím.
Pro přípravu kompotu využijte takové švestky, které oberte asi 5 dny před tím, než dozrají k jídlu.
Džem nebo povidla vařte z přezrálých plodů, protože pokud je necháte déle na stromě, stoupne jejich obsah cukru.
Rebarbora
Můžete ji i zamrazit, ale před tím ji nakrájejte na malé kostičky, zamrazena vydrží až 1 rok.
Fíky
Šťáva z fíků zjemňuje chuť masa a dodává mu ovocný nádech.