Několik triků při smažení kapra
Ryba je součástí štědrovečerního pohoštění více než sto let. Zpočátku si lidé vystačili i s nakládanými Haringi, před více než půlstoletím si však začali zvykat klást na talíř smaženého kapra.
Toto jídlo nevyžaduje náročnou přípravu a úspěšní budou i méně zkušení amatérští kuchaři. Stačí si osvojit pár zásad. Vykuchaného kapra nakrájíme na podkovy, ale klidně ho můžeme prořezat na dvě poloviny a ty naporcovat jako filety. Ještě předtím ho můžeme stáhnout z kůže, ale ta je právě silným zdrojem rybí chuti, co mnozí preferují. Kdo má však s výrazným rybím pachem problém, může kousky kapra ponořit na dvě hodiny do mléka. Pak je jen stačí vybrat a vysušit papírovou utěrkou.
Osolené porce ryby obalíme v klasickém trojobalu - v hladké mouce, ve vajíčku rozšlehaném s trochou soli a mléka nebo 3 lžícemi bílého vína a nakonec ve strouhance. Kapra smažíme v rozehřátém oleji, ale na mírném ohni, aby se obal pěkně zabarvil, ale nepřipálil. Olej by měl sahat asi do poloviny tloušťky porcí. Kapr nepotřebuje mnoho času na dokončení, musíme ho však vysmahnout z obou stran do zlatožluté barvy. Hotové porce uložíme na chvíli na papírovou utěrku, která vsákne zbývající tuk. A pak je můžeme pokapat citrónovou šťávou. Alternativou může být obalení porcí v těstíčku, které si připravíme z bramborového škrobu a vody, obal bude křupavý. Pokud použijeme na přípravu fritézu, v tomto oleji již jiné druhy masa či potravin nesmažíme, mohly by cítit rybinou.