Když nemáme zkušenosti z pečením
Nemáte velké zkušenosti s pečením piškotového těsta a chcete se blýsknout bublaninou před přáteli, kteří přijdou na návštěvu? Abyste se vyhnuli chybám začátečníků, měli byste se řídit několika dobrými radami.
Plech nebo formu třeba vymažeme tukem a pak posypat polohrubou moukou, strouhankou nebo drobky z piškotů, abyste moučník dostali snadno ven z formy vyklopením.
Těsto by mělo naplnit formu asi do dvou třetin, jinak by se po zvednutí mohl koláč zdeformovat.
Těsto roztáhneme k okraji tak, aby uprostřed zůstala mírná prohlubeň, ta se při pečení zvedne a povrch koláče tak bude po dopečení rovný.
Koláče a bábovky z piškotového těsta pečeme v troubě jen mírně předehřáté, aby se těsto jen pomalu zvedalo.
Existuje pár způsobů, jak zjistit, zda je moučník již hotov: prozradí to okraje, které odstávají od plechu i pevnost koláče, který pod tlakem odolává, nebo kousek dřívka, který po vpichu zůstane čistý a nelepí se.
Upečený koláč nenechávejme dlouho na plechu, aby nezvlhl. Po asi 10 minutách od vytažení z trouby okraje opatrně oddělíme nožem od formy, tu otočíme dnem vzhůru, případně si pomůžeme položením mokré utěrky na celou plochu a jemným potřásáním koláč vyklopíme na mísu. A pak ho už stačí jen pocukrovat a pokrájet.