Když nemáme čas tak nás vždy zachrání pomazánka
Nestihli jste uvařit teplou večeři a rodina už netrpělivě čeká na svůj každodenní příděl kalorií? Přišla nečekaná návštěva a útroby chladničky velkými zásobami neoplývají? Minula se vám fantazie při chystání desáté pro svého školáka? Všechna situace, kterou může vyřešit pomazánka. Existuje množství zajímavých receptů, jediný název proto skrývá množství variací. Ten správný pomazánkový koktejl si namíchá každý podle vlastní chuti.
Důvodů pro pravidelné zařazování pomazánky do stylu stravování je ještě více:
Na její přípravu a dochucení používáme poživatiny, které jsou zdrojem důležitých látek pro organismus, ať už je to máslo nebo rostlinný tuk, tvaroh, jogurt, sýry, vejce, ryby, maso, zelenina, zeleninové natě, česnek, cibulka, citrónová šťáva a různé koření a bylinky.
K provedení chutné pomazánky nám stačí často zbytky potravin, které bychom jinak jen těžko využili. A peněženku šetří i možnost pomazánku nadstavovat bešamelem, jogurtem, majonézou, bramborovou kaší nebo bramborami, což při správném ochucení nikdo nepřehlédne a navíc se směs pak snadněji roztírá. Je to úspornější zajišťování stravy jako kupování drahých uzenin, plátkový sýrů nebo uzeného lososa.
Do pomazánky můžeme zakomponovat i takové potraviny, které náš partner nebo dítě odmítá v původním stavu konzumovat, jako jsou sardinky, sýry, tvaroh, cibule nebo česnek. V kombinaci s dalšími ingrediencemi se opticky ztratí a chuťově potlačí.
Pomazánky se jedí v kombinaci s pečivem a chlebem, který, zejména tmavé celozrnné druhy, je také důležitou součástí zdravé výživy iz hlediska dobrého trávení a pohybu střev.
Tento druh jídla sice vyžaduje jistou námahu, protože některé potraviny třeba pokrájet nebo nastrouhat a pomazánku nakonec vymíchat, ale pro množství kombinaci se nemusíme opakovat a jídelníček rodiny tak můžeme výrazně zpestřit.
Typy pomazánek:
- slané - jsou asi nejznámější, mohou být inspirované chutí ryby, uzeniny, brynzy, plísňového sýru, bylinek či česneku
- sladké - ocení asi nejvíce děti, v tomto případě se zvykne tvaroh smíchat s džemem nebo medem a přidat se mohou rozinky a skořice
- teplé - se dají využívat jako večeře, jejich základem bývá zelenina, kečup a mleté vařené či uzené maso, pikantnější se hodí na večerní posezení s přáteli u vína
Zásady přípravy:
Důležité všechny ingredience zpracovat do konzistence, která usnadňuje maximální propojení chutí.
- máslo nebo rostlinný tuk utřeme do pěny
- tvaroh, vařené žloutky a sardinky přetřeme
- pevnější přísady jako maso a zeleninu umeleme na mlýnku nebo rozmixujeme
- tvrdé sýry a některé druhy zeleniny nastrouháme
- natě nastříháme nebo nasekáme nadrobno