Jak poznáme čerstvé potraviny
Obchody a tržnice s pulty plnými ovoce a zeleniny, stačí si jen vybrat. Jsou však plody skutečně vždy čerstvé? Jak rozeznat, zda byl meloun ještě ráno na poli nebo zda lilek neleží na pultu už ze dva dny? V první řadě na kilometr Obejděme plody, které jsou změklé a listy mají zvadlé a hnědé. A existují i malé triky, které věk potravin dokáží dešifrovat.
Pokud má brokolice dožluta zbarvené příliš rozkvetlé růžičky, od čerstvé, která má tmavozelené listy a růžičky pevně uzavřené, má daleko.
Květák nesmí mít také zvadlé listy. Nažloutlý nádech není nedostatkem, ale tmavé fleky ano.
Lilek odzkoušíme tlakem. Čerstvý má poddajnou, pružnou dužinu a navíc lesklou a hladkou tmavě fialovou až modrou slupku.
Starší hlávkový salát prozradí měkké a povadlé listy, správně by měly být pevné a křupavé.
Pro čerstvou cibuli je typická suchá a čistá slupku a při prohrábnutím by měly cibule souchotiny, horní vrstvy se odlupují. Starší má suchou, ale pevnou slupku.
Stroužky čerstvého česneku jsou pružné, nikdy nekupujme poškozené hlávky s možným výskytem fleků.
Starší hrozny má suché a dřevnaté stonky, čerstvé naopak zelené a pružné. Takové mají být i plody.
Na meloun zaklepejte, čerstvý dobře vyzrálý vydává dutý zvuk. Dalším důkazem je intenzivní vůně při stopce.
Přezrálé kiwi má po stisknutí poddajnou dužinu. Správná je pevná. Příliš tvrdá je důkazem nezralého ovoce, které však o pár dní uložené v misce spolu s jablky dozraje.
Chutné plody pomeranče mají být těžší, tehdy je v nich hodně šťávy. Lehké mají vyschlou dužinu.
Jablko třeba poklepal prstem v blízkosti stopky. Pokud je čerstvé, ozve se dutý zvuk.
Slupka správně vyzrálého manga je napnutá a při dotyku se trochu poddává. Měkké plody s tmavými místy jsou již příliš přezrálé.