Jak poznáme čerstvá vejce

Vejce může být problémem zejména v letních měsících. Proto se nedoporučuje konzumovat v teplých měsících ani jídla připravená ze syrových vajec, jako například majonéza. Ale i na tepelnou úpravu třeba používat jen takové, které jsou v naprostém pořádku. A jak je známe?
Čerstvost vajec prověříme v desetiprocentní solném roztoku. Čerstvé zaručeně klesnou na dno, asi týdenní se pohybují uprostřed slané vody a starší nebo dokonce zkažené plavou na povrchu. Těch se třeba okamžitě zbavit, protože mohou být původcem choroboplodných zárodků. Vejce se skvrnitou skořápkou vyřadíme okamžitě, protože jsou napadené plísní. Pokud se mezi vajíčka v obalu zatoulalo prasklé, to použijeme co nejdříve.

 

Na venkově, kde chovají různé druhy drůbeže, se obvykle konzumujít i kachní vejce. Tento druh je však vhodný výhradně pro tepelnou úpravu, majonéza se z nich nesmí připravovat nejen pouze v horkých měsících, ale ani ve zbytek roku. A kachní vejce by se neměly jíst ani uvařené naměkko, protože za krátkou dobu vaření se choroboplodné zárodky nestačí zlikvidovat.

Možná nevíte, .....
že jedno vejce má výživnou hodnotu stejnou jako 150 ml mléka nebo 50 g středně tučného masa
že zejména žloutek obsahuje lehce stravitelné bílkoviny a je zdrojem vitamínů a minerálů, ale zároveň obsahuje i cholesterol, který nepříznivě ovlivňuje stav cévního systému, proto je třeba při jeho konzumaci hledat zlatou střední cestu
že pití syrových vajec na zlepšení hlasivek je mýtem a navíc rizikovým, protože konzumace tepelně nezpracovaného vajíčka může způsobit salmonelózu, velmi nepříjemné průjmové onemocnění, kdy může vyčerpaný a dehydrovaný pacient skončit v nemocnici
že vejce může být pro svůj bílkovinný charakter alergenem a způsobit u někoho alergii s typickými příznaky - otokem rtů, svěděním jazyka, bolestí břicha, průjmem, zvracením, těžším dýcháním, svědivými vyrážkami na kůži, kašlem a migrénou

Užitečné rady při tepelné úpravě vajec:
Vejce vaříme naměkko 3 minuty, na hniličku 5 minut a natvrdo 8 až 10 minut, při delším vaření se uvolňuje síra a žloutek zezelená.
Po uvaření vložíme vejce do studené vody, takto skořápku snadněji oloupeme.
Při přípravě omelety můžeme do rozšlehaného vejce přidat trochu vody nebo ještě raději mléka, pak bude vláčnější.
Ztracené vejce, které se zvyknou podávat na opékaném chlebu nebo šunce, vaříme ve vodě s octem v poměru 3:1 tak, že je do vroucí tekutiny opatrně vyklepneme ze skořápky a necháme je tam 4 minuty, během nichž se bílek srazí a ztuhne, ale žloutek zůstane tekutý. Vejce pak vybereme lžící a dokud ho na aranžujeme, vložíme ho ještě do teplé a osolené vody.

Komentáře k receptu

comments powered by Disqus