Jak postupovat při zdobení dortů
I když nám obchody nabízejí množství hotových zákusků i celé dorty připravené profesionálními cukrář, více se cení i chutná vlastnoručně upečená doma. Poradíme, jak v konečné fázi upravit sladký skvost, kterým chceme udělat radost jubilantovi nebo pohostit blízkých na rodinné oslavě.
Krém a sypání
Když chceme pod máslový čokoládový krém na odlehčení chuti natřít ovocný džem a tento je příliš řídký, zahustíme ho rozmletými piškoty. Pokud plníme dortový korpus šlehačkou nebo tvarohovým krémem, korpus hned po upečení natřeme rozšlehaným bílkem. Na perfektní nanesení vrstvy krému může použít otáčivý podnos. Nejprve natřeme krém na vrch dortu a pak na boky po celém obvodu. Úzkou speciální stěrku pro tento účel (případně dlouhý nůž se zaobleným koncem) přiložíme k boku a otáčíme pomalu podnos, takto se krém rovnoměrně rozetře po celém obvodu. Podobně vyřešíme hladký povrch dortu na její vrchu. Stěrku nebo nůž položíme plochou na dort a otáčením podnosu docílíme konečný efekt. Pokud nejsme úplně spokojeni s dokonalostí natřeného krému, nedostatky můžeme zakrýt drobenkou z mletých ořechů. Pokud je nemáme dost, tyto rovnoměrně nasypeme na vrch dortu a na bocích aplikujeme drobenku z piškotových drobků. Získáme je z piškotů, které v plastovém sáčku rozdrtíme, nebo ze staršího piškotového koláče, který přes sítko rozdrtíme. Dort s podnosem třeba držet v jedné ruce a druhou sypat drobky na boky nakloněné dorty. Alternativou je kokosová moučka.
Trampoty s polevou
Problémem bývá poleva, například čokoládová, protože část z ní nateče mimo korpusu a znečistí podnos. Proto dort položíme nejprve na kus kartonu z krabice a aplikujeme polevu, kterou postupně roztíráme na vrchu a nakonec na bocích stěrkou nebo dlouhým cukrářským nožem s kulatou špicí. Polevu, která bývá dost tekutá, třeba roztírat od středu ke krajům a když začne poleva stékat po bocích, přejdeme na tuto část dortu. Pomáháme tím, že druhou rukou otáčíme kartonem, aby byla poleva na dortu rovnoměrně rozetřená. Pokud bychom se pokusili dělat to opačně - pohybem ruky, ta se nám občas zatřese. Po aplikování první vrstvy dort uložíme asi na 10 až 15 minut do mrazničky, aby poleva ztuhla. A pak proces s natíráním zbytku polevy opakujeme ještě jednou. Tentokrát stačí tenká vrstva. Pro dosažení hladkého povrchu nahřejeme dlouhou kovovou stěrku nad plamenem. Nakonec dort přeneseme na čistý podnos a ostrůvky stečení polevy zůstanou na kartonu.
Stačí bílek a cukr
Na krémový dort můžeme dát i bílkovou polevou, kterou získáme vyšlehaným bílkem s šálkem (250 ml) moučkového cukru vidličkou. Pak ji ještě můžeme vylepšit výraznější chutí (pár lžiček kávy či ovocné šťávy, vanilkovou nebo rumovou esencí). Po natření ji můžeme přes sítko posypat kakaovým práškem.
Ozdoby pro náročnější
Pokud se nám zdá ozdoba jednoduchá, můžeme přidat čokoládové hoblinky nebo nastrouhanou čokoládu, bonbóny, želé půlměsíčky ve tvaru pomeranče a citrónu, kousky ořechů nebo ozdoby vykrojené formičkami různých tvarů z rozváleného marcipánu. Efektním optickým osvěžením jsou plody sezónního ovoce (jahody, maliny, větvičky s rybízem, větší borůvky), které nejprve pocákáme vodou a potom poprášíme moučkovým cukrem. Získáme tak vzhled zasněženého ovoce.
Tip na čokoládovou polevu:
Použít můžeme i hotovou práškovou polevu, kterou smícháme s doporučeným množstvím vody, ale výborná je poleva připravená z čokolády. Tuto si nalámeme na kousky a ve vodní lázni necháme rozpustit s rostlinným tukem (na každých 100 g čokolády třeba 15 g tuku). Při tání občas promícháme. Bude hladší a bude se lépe roztírat.